Google znów pokazuje cały adres WWW w przeglądarce Chrome

Po skargach użytkowników, firma Google przywróciła pokazywanie całego adresu stron internetowych z „www” i „m.” w pasku adresu URL przeglądarki Chrome, ale tymczasowo…

W przeglądarce Chrome 69, w pasku adresu strony internetowej ponownie wyświetla się cały URL z „https”, „http”, „www” oraz „m.”. Po tym, jak decyzja Google’a o niewyświetlaniu tych części adresu spotkała się z powszechna krytyką użytkowników, Google postanowiło przywrócić pełny adres w pasku URL Chrome’a 69.

Dla tych, którzy nie odnotowali tej zmiany wcześniej, od wersji przeglądarki Chrome 69, który został wydany w zeszłym tygodniu, części adresu z „www” oraz „m.” nie były już wyśiwetlane w pasku adresu.

Najwyraźniej Google sądzi, że robi użytkownikom przysługę, usuwając tę części adresu URL, ale  użytkownicy mają odmienne zdanie na ten temat. Głównym argumentem jest to, że ukrycie „www” lub „m.” może narazić użytkowników na ataki phishingowe. Jak wiadomo z bezpieczeństwem ciężko polemizować, a akurat ten argument jest bardzo słuszny.

Zobacz także: Google przedstawia nową odsłonę przeglądarki Chrome

Google cofnęło tę zmianę i wydało następujące oświadczenie:

W Chrome M69 wprowadziliśmy zmianę, aby ukryć część domeny w specjalnych przypadkach, chodzi o wyświetlanie części adresu „www” i  „m.” w omniboksie Chrome’a (przyp. red. pasku adresu przeglądarki). Po otrzymaniu opinii społeczności na temat tej zmiany postanowiliśmy wycofać je w Chrome’ie M69 na komputery i urządzenia z systemem Android.

Ta zmiana jest jednak tymczasowa. Google wyjaśnia dalej, że wznowi ukrywanie „www” po uruchomieniu wersji przeglądarki Chrome 70:

W wersji M70 planujemy ponownie skorygować wyświetlanie: usuniemy „www”, ale nie „m .”. Ten ostatni człon adresu pozostanie widoczny w M70, ponieważ znaleźliśmy sporo witryn, w których użytkownicy zwracają uwagę na człon „m.”. Jeśli chodzi o człon „www” użytkownicy nie zwracają na niego już tak dużej uwagi.

Wyświetlanie adresu URL w Chromie 69 i 70 (omnibox)
Wyświetlanie adresu URL w Chromie 69 i 70 (omnibox)

Google planuje zainicjować dyskusję z organami normalizacyjnymi pod kątem zastrzeżenia „www” lub „m.” jako „specjalnej subdomeny technicznej”.

Ta dyskusja zapewne będzie się jeszcze ciągnęła wśród użytkowników Chrome’a przez jakiś czas. zostanie rozszerzona na szerszą społeczność użytkowników Chrome’a

Przypomnijmy, że w przeglądarce Safari można ustawić sposób wyświetlania adresu, myślę zatem, że taka opcja powinna być możliwa do ustawienia przez samych użytkowników, którzy powinni zdecydować, czy w pasku URL (omniboxie) adres powinien być wyświetlany cały. Należy zaznaczyć, że po kliknięciu w adres przeglądarka Chrome 70 wyświetla pełny URL, bez ucinania jakiegokolwiek członu (po najechaniu, należy przejechać strzałką w prawo, aby pojawił się cały adres).

źródło: Google Bugs Chromium, via Search Engine Journal