Przeglądarka Google Chrome ma już 10 lat!

Chrome został po raz pierwszy ogłoszony 10 lat temu i jest to jeden z najważniejszych produktów Google’a, jakie kiedykolwiek zostały wydane.

Logo Google Chrome z 2008 roku
Logo Google Chrome z 2008 roku

Google Chrome jest najpopularniejszą na świecie przeglądarką internetową i służy jako system operacyjny dla szybko rozwijającego się ekosystemu laptopów. Dziś mija 10 lat od pierwszego ogłoszenia Google Chrome.

1 września 2008 r. Google opublikowało wpis na swoim blogu ogłaszając „świeże spojrzenie na przeglądarkę”. Oznaczało to, że firma chciała stworzyć przeglądarkę zaprojektowaną specjalnie dla złożonych aplikacji internetowych, wraz z piaskownicą podobną do systemu operacyjnego.

Google zdawał sobie sprawę z tego, że sieć ewoluowała od prostych stron tekstowych do bogatych, interaktywnych aplikacji i należało stworzyć odpowiednią przeglądarkę internetową. To, czego naprawdę potrzebowaliśmy, to nie była tylko przeglądarka, ale także nowoczesna platforma dla stron internetowych i aplikacji, i to właśnie tym stał się Chrome.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze przeglądarki internetowe w Polsce (kwiecień 2018)

Zaprojektowano uproszczone i proste okno przeglądarki. Dla większości ludzi ważna jest nie przeglądarka, tylko narzędzie do uruchamiania rozbudowanych stron, witryn i aplikacji tworzących sieć. Podobnie jak klasyczna strona główna Google’a, Chrome miał być czysty i szybki.

Chrome 3.0 (Linux)
Chrome 3.0 (Linux)

Zbudować fundamenty przeglądarki od podstaw, która znacznie lepiej obsługuje dzisiejsze złożone aplikacje internetowe. Trzymając każdą kartę w odizolowanej „piaskownicy”, Chrome był w stanie zapobiec awarii jednej karty i zapewnić lepszą ochronę przed fałszywymi witrynami. Poprawiono szybkość reakcji we wszystkich obszarach. Stworzono także potężniejszy silnik JavaScript V8, który zasilał ówczesną generację aplikacji internetowych.

Tego samego dnia Google opublikowało także 39-stronicowy komiks, zilustrowany przez Scotta McClouda. Przedstawiał on różnych inżynierów i projektantów wyjaśniających działanie przeglądarki.

Komiks Google Chrome (2 strony) - 2008 r.
Komiks Google Chrome (2 strony) – 2008 r.

Krótka historia przeglądarki Chrome (2008-2018)

Pierwsza wersja beta dla systemu Windows pojawiła się dopiero następnego dnia (2 września 2008 r.), a pierwsza stabilna wersja pojawiła się w grudniu. Chrome na Maca i Linuksa otrzymał wersję beta w grudniu 2009 r. i został ukończony w maju 2010 r. Wersja na Androida została wydana w lutym 2012 r.

Google Chrome wywarł duży wpływ nie tylko na przeglądarki internetowe, ale także na cały przemysł komputerowy. Niezliczone przeglądarki i aplikacje korzystają z mechanizmu Blink w Chrome’ie, w tym Opera, Steam, Samsung Internet i wszystko, co jest zasilane przez Electron. Co więcej, z każdym rokiem Chromebooki zyskują coraz większy udział w rynku.

Zespół Chrome’a twierdzi, że coś specjalnego zostanie ogłoszone w najbliższy wtorek (4 września 2018 r.) z okazji 10-lecia przeglądarki.

Mam nadzieję, że następne 10 lat będzie równie ekscytujące. Wszystkiego najlepszego!

źródło: Google Chrome via Android Police