Czym jest SMS od ALERTRCB?

Rządowe Centrum  Bezpieczeństwa wraz z operatorami komórkowymi rozpoczęło wysyłanie SMS-ów od nadawcy ALERTRCB z ostrzeżeniami pogodowymi.

Treść pierwszego SMS-a od ALERTRCB
Treść pierwszego SMS-a od ALERTRCB

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami (w lipcu tego roku) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wraz z polskimi operatorami komórkowymi właśnie rozpoczęło wysyłanie SMS-ów z ostrzeżeniami pogodowymi.

Jeśli dostałeś SMS-a od nadawcy ALERTRCB, to oznacza, że znajdujesz się na obszarze Polski, w którym mogą wystąpić niespodziewane i niebezpieczne zjawiska pogodowe. Szczegóły na temat stanu zagrożenia znajdują się oczywiście w treści SMS-a.

Przeczytaj także: Play wyłącza prenumeraty SMS (o kilka lat za późno…)

Dzisiaj około godziny 13.00 mieszkańcy województwa mazowieckiego mogli znaleźć w swoich skrzynkach z wiadomościami SMS, taki komunikat:

OD: ALERTRCB
TREŚĆ: Uwaga! Dzis gwaltowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Sledz komunikaty pogodowe.

Tymczasem w Warszawie…

Pogoda w Warszawie piątek 10 sierpnia 2018 r. (screen)
Pogoda w Warszawie piątek 10 sierpnia 2018 r. (screen)

Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty będą wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Alert RCB oficjalnie ruszy 12 grudnia 2018 r. Uruchomienie pilotażu wiąże się z wakacjami i bezpieczeństwem wypoczywających, którzy już teraz będą mogli otrzymywać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach takich jak: nagłe zjawiska pogodowe, intensywne burze lub gwałtowne nawałnice, które mogą zagrażać życiu.

Więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na rządowej stronie internetowej RCB.

Pilotaż Alertu RCB służy też testowaniu systemu, co wpłynie w przyszłości na jego optymalizację.

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa