[2-8 lutego] Tydzień w historii technologii

W pierwszym tygodniu lutego świętujemy narodziny Facebooka i Map Google, w tym czasie Steve Jobs powrócił do Apple’a, a pierwsza kobieta pilotowała promem kosmicznym!

2-8 lutego: Tydzień w historii technologii

2 lutego 1996: Amelio zostaje prezesem Apple’a

Gil Amelio zostaje dyrektorem generalnym Apple Computer, zastępując Michaela Spindlera. Zaaranżował zakup NeXT – firmy, którą Steve Jobs założył po opuszczeniu Apple w 1985 roku. Steve Jobs został zatrudniony jako konsultant w firmie Apple, a po serii wydarzeń Gil Amelio został zwolniony po 499 dniach pracy. Wkrótce Steve Jobs zastąpił go i doprowadził Apple do rentowności, dzięki maszynom iMac i G3.

2 lutego 1935: Po raz pierwszy użyto poligrafu

Leonarde Keeler, współtwórca maszyny do wykrywania kłamstw, jako pierwszy wykorzystał swój wynalazek. Keeler użył wykrywacza kłamstw na dwóch przestępcach w Portage w stanie Wisconsin, którzy zostali później skazani za napaść, gdy wyniki wykrywacza kłamstw zostały przedstawione w sądzie.

3 lutego 1995: Pierwsza kobieta pilotująca promem kosmicznym

Astronautka Eileen Collins zostaje pierwszą kobietą, która pilotuje promem kosmicznym, gdy misja STS-63 zostałą uruchomiona z Kosmicznego Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy na Florydzie.

4 lutego 1997: Apple przejmuje NeXT, a Steve Jobs wraca do Apple

Apple Computer ukończyło proces zakupu firmy NeXT Steve’a Jobsa za 427 milionów USD. Apple zaplanowało użycie OpenStep OS NeXT do zbudowania jądra następnego systemu operacyjnego dla komputerów Mac, ostatecznie kończąc na Mac OS X. Gil Amelio – ze swoim doradcą Steve’em Jobsem – planuje restrukturyzację w Apple. Steve Jobs ostatecznie doradza zarządowi Apple, aby zastąpiono nim Gila Amelio i zatrudniono go jako tymczasowego CEO. Ostatecznie tytuł „tymczasowy” zostaje usunięty, a reszta to już znana historia.

4 lutego 2004: Narodziny Facebooka

Mark Zuckerberg uruchamia portal „Thefacebook”, który później staje się Facebookiem. Świat zmienia się na zawsze. I lubimy to.

4 lutego 2000: Wydano grę „The Sims”

EA wypuszcza The Sims, najlepiej sprzedającą się grę komputerową w historii. Chyba ludzie lubią udawać innych ludzi!

Zobacz także co działo się w historii technologii w innych dniach.

6 lutego 1986: Woz odchodzi z Apple

Steve Wozniak (Woz), współzałożyciel firmy Apple Computer, decyduje się odejść z firmy, aby realizować własne interesy. Podobno był niezadowolony, że firma przeznacza większość swoich zasobów na komputery Macintosh kosztem Apple II. Pozostał akcjonariuszem zarządu i w końcu wrócił jako doradca, gdy Gil Amelio został dyrektorem generalnym. Występuje sporadycznie na imprezach Apple’a, ale nadal nie wykonuje żadnych oficjalnych funkcji w firmie.

6 lutego 1998: Ogłoszono V.90

Standard modemu V.90 został ogłoszony. Zakończyło to kilka lat dezorientacji klientów, ponieważ dwa konkurencyjne protokoły modemowe 56k (K56Flex i X2) były w tym czasie powszechnie używane. Standard V.90 ujednolicił protokoły i został opracowany specjalnie w celu umożliwienia aktualizacji obu typów modemów za pomocą oprogramowania układowego.

V.90 był również nazywany przez niektórych V.lastem, ponieważ oczekiwano, że będzie to ostatnia możliwa aktualizacja do technologii modemowej. Praktycznie tak było, ponieważ nawet jeśli V.92 później zastąpił V.90, nie zwiększyło to prędkości łącza szerokopasmowego w modemach i do tego czasu dostęp szerokopasmowy zjadał połączenia typu dial-up.

7 lutego 1958: Zaprezentowano samochód DAF 600

Holenderski samochód DAF 600 został zaprezentowany na Amsterdam Motor Show. Byłby to zupełnie zwyczajny samochód, gdyby nie fakt, że był to jeden z pierwszych samochodów oferujących automatyczną skrzynię biegów w przystępnej cenie.

8 lutego 2005: Mapy Google zostały udostępnione

Mapy Google zostały udostępniane publicznie. Nigdy więcej nie musieliśmy szukać papierowej mapy i pytać o wskazówki dojazdu :)