Apple nie sprzedało więcej iPhone’ów, ale i tak padł rekord przychodów

Po raz pierwszy w 1Q fiskalnym Apple nie pobiło rekordu pod względem liczby sprzedaży iPhone’ów, ale firma z Cupertino i tak zarobiła najwięcej jak do tej pory na sprzedaży tych urządzeń.

Pomimo spadku liczby sprzedanych egzemplarzy aż o milion sztuk, Apple znowu odnotowało największy kwartał w historii sprzedaży iPhone’a w Q1 2018 (kończący się 30 grudnia 2017 r.).

Pomimo wysokiej ceny iPhone’a X, według oświadczenia Apple’a, był on najlepiej sprzedającym się iPhonem od czasu jego premiery w listopadzie zeszłego roku. Średnia cena sprzedaży iPhone’a wzrosła z 695 USD do 796 USD w ciągu roku, napędzając przychody do rekordowego poziomu 61,6 mld dolarów w kwartale świątecznym. To aż 7,2 mld dolarów więcej niż w 1Q 2017 r.

Przeczytaj również: Apple po raz pierwszy od 5 lat sprzedało więcej smartfonów od Samsunga

Przychody ze smartfonów Apple stanowiły 70 proc. przychodów firmy w ostatnim kwartale, co wyjaśnia, dlaczego inwestorzy i komentatorzy pochłaniają plotki o potencjalnych słabościach w popycie na iPhone’a.

Znaczna część przyszłego rozwoju firmy będzie zależeć od tego, jak rozwinie się jej biznes na iPhone’ie, ponieważ żaden z innych produktów Apple’a nie wydaje się być na tyle duży, aby w najbliższym czasie zabrał część przychodową tego urządzenia.

Sprzedaż iPhone'a (1Q 2018)
Sprzedaż iPhone’a (1Q 2011-1Q 2018)

Najdroższy w historii iPhone X, pomógł najcenniejsza na świecie firmie zwiększyć przychody do 88,3 mld dolarów w ciągu trzech miesięcy zeszłego roku kalendarzowego. Dochód netto wyniósł 20,1 mld dolarów, dzięki czemu Apple pobiło rekord zysku kwartalnego, nie tylko w swojej własnej historii, ale w całej branży technologicznej.

Jak pokazują wykresy przygotowane przez serwis Statista, miniony kwartał świąteczny był już tradycyjnie najlepszym czasem dla przychodów firmy Apple, przynosząc nowe rekordy w segmentach „iPhone” i „Inne produkty”.  Kategorie „Mac” i „Usługi” odnotowały lekkie spadki w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

Przychody firmy Apple wg kategorii (1Q 2018)
Przychody firmy Apple wg kategorii (1Q 2018)

Jedynym segmentem, w którym odnotowano największy spadek, był „iPad”, który zarobił o 50 proc. mniej niż w rekordowym kwartale w 2014 roku.

źródło: Statista (1) (2)