Strony AMP będą wyświetlane z adresem URL witryny

Adresy przyspieszonych stron mobilnych AMP wkrótce będą prezentowane z pełnym adresem URL witryny bez prefiksu „google.com/amp/” dodawane z wyszukiwarki.

Wyświetlanie adresu URL stron AMP na smartfonach
Wyświetlanie adresu URL stron AMP na smartfonach

Przyspieszone strony mobilne (z ang. Accelerated Mobile Pages – AMP) są szybkie i niezwykle wygodne do przeglądania na urządzeniach mobilnych – przede wszystkim ze względu na szerokie zastosowanie przez wydawców. Jednak od samego początku powstania tego standardu pojawia wydawcy narzekają na schemat adresów URL, który wyświetla się w pasku adresu, jeśli użytkownik przejdzie na taką stronę z wyszukiwarki Google. Teraz gigant ma rozwiązać ten problem.

Zobacz także: Google rozprawi się ze stronami AMP używanymi do linkowania

Większość URL-i stron AMP zaczyna się od adresu „https://google.com/amp/” ze względu na obawy związane z prywatnością i zapewnieniem szybkości ładowania. Google tłumaczyło to na swoim blogu dla programistów, że taki format został zastosowany ze względu na kwestie prywatności, które uniemożliwiały załadowanie przyspieszonej  strony mobilnej z serwera wydawcy.

Wpisując adres strony i dopisując na końcu /amp strona wyświetli się z prawidłowym adresem URL, natomiast jeśli na smartfonie wyszukamy taką stronę w Google’u to strona AMP ładowana jest z pamięci podręcznej Google AMP, która dołącza prefiks „google.com/amp/” na przodzie adresu strony.

Ten prefiks był krytykowany z wielu powodów, w tym w związku z problemem w Google News. Internauci mają bowiem tendencję do odwiedzania wyróżnionych witryn, które korzystają z AMP, ponieważ obecność Google w adresie URL zapewnia pewien poziom zaufania, który niekoniecznie musi świadczyć o jakości takich stron.

Różne sposoby wyświetlania adresów URL przyspieszonych stron mobilnych AP na smartfonach (Chrome, Safari, aplikacja mobilna Google):

Wyświetlanie adresów URL dla stron AMP (Chrome, Safari, aplikacja mobilna Google)
Wyświetlanie adresów URL dla stron AMP (Chrome, Safari, aplikacja mobilna Google)

Ponieważ takie zachowanie może być niepokojące, Google postanowiło na dodatkowym pasku zacząć wyświetlać adresy URL wydawców, gdy użytkownicy klikają w artykuły AMP w aplikacji Google na Androida lub iOS-a. Jednak głównym problemem pozostają osoby, które widzą prefiks na pasku adresu w przeglądarce internetowej.

Po wielomiesięcznym wysiłku Google znalazło rozwiązanie, które polega na przeprojektowaniu pamięci podręcznej AMP w oparciu o nowy standard Web Packaging. Na podstawie tego standardu stron internetowych nawigacja AMP w wyszukiwarce Google może korzystać z preampingu i zachowania serwerów Google, a adresy URL pozostają takie, jakimi są w rzeczywistości. Warto dodać, że główny kontekst zabezpieczeń, weryfikacja i działanie stron AMP pozostaje nienaruszony.

Aby to rozwiązanie działało, przeglądarki muszą obsługiwać standard Web Packaging. Google jest przekonane, że inne przeglądarki zastosują ten standard, a przeprojektowana pamięć podręczna AMP zostanie wdrożona dla pierwszych użytkowników w drugiej połowie 2018 roku.

źródło: Accelerated Mobile Pages – Improving URLs for AMP pages via 9TO5Google – AMP addresses will soon show full site URL and drop ‘google․com/amp’ prefix