[22-28 grudnia] Tydzień w historii technologii

Co w tym tygodniu wydarzyło się w historii technologii? Zaświecono pierwsze lampki choinkowe, wyświetlono pierwszy pokaz filmowy, a człowiek zobaczył po raz pierwszy Ziemię z kosmosu, pojawił się świąteczny wirus, a PC został „człowiekiem” roku…

22-28 grudnia: Tydzień w historii technologii

22 grudnia 1882: Pierwsze elektryczne oświetlenie choinkowe

Edward Johnson, współpracownik Thomasa Edisona, wykorzystał żarówki o rozmiarach orzecha wykonane specjalnie dla niego, aby oświetlić nimi swoją choinkę za pomocą światła elektrycznego. 80 czerwonych, białych i niebieskich żarówek stanowiło pierwszy zestaw elektrycznych lampek choinkowych w historii. Wcześniej ludzie tradycyjnie dekorowali swoje drzewa świecami woskowymi.

23 grudnia 1968: Pierwsi ludzie na orbicie Księżyca

Astronauci Frank Borman, James A. Lovell i William Anders stali się pierwszymi ludźmi, którzy okrążyli Księżyc. Latając w Apollo 8, mężczyźni przelecieli 10 całych księżycowych orbit i przetestowali wiele procedur, które były później wykorzystywane w przyszłych misjach księżycowych. Ponadto mężczyźni byli pierwszymi ludźmi, którzy podróżowali poza niską orbitę wokół Ziemi, a także pierwszymi, którzy ujrzeli Ziemię jako całą planetę z kosmosu i pierwszymi, którzy bezpośrednio widzieli drugą stronę Księżyca.

24 grudnia 1994: GIF Madness!

Siedem lat po wprowadzeniu formatu GIF, który stał się standardem ze względu na wydajny algorytm kompresji, Compuserve osiągnęło porozumienie licencyjne z Unisys w związku z zastosowaniem opatentowanej metody LZW w specyfikacji GIF.

CompuServe nie znał patentu, kiedy używał techniki LZW w 1987 r., A Unisys nie wiedział, że LZW był używany w formacie GIF aż do 1993 r. Do czasu osiągnięcia porozumienia użycie formatu GIF stało się powszechne we wczesnym internecie. Podczas ogłoszenia umowy licencyjnej z Compuserve, Unisys poinformował, że oczekuje, aby wszystkie usługi komercyjne lub oprogramowanie korzystające z formatu GIF lub LZW zapłaciły stosowne opłaty licencyjne. Mimo że uzgodnienie prawdopodobnie nie wpłynęłoby na nikogo, kto używał grafiki GIF na swoich stronach internetowych, ogłoszenie spotkało się z wielkim oburzeniem.

25 grudnia 1987: Wirus na święta?

Świąteczny wirus (Christmass) zaczął działać na komputerach mainframe IBM na całym świecie. Technicznie zdefiniowany jako robak, świąteczny wirus rysował grafikę świąteczną na monitorze ofiary i wyszukiwał innych użytkowników sieci. Został nazwany CHRISTMA EXEC, ponieważ systemy IBM obsługują wyłącznie nazwy plików składające się z ośmiu znaków – był to pierwszy na świecie uciążliwy robak komputerowy.

26 grudnia 1982: Komputer osobisty otrzymał tytuł „Człowieka Roku” magazynu TIME

Time Magazine przyznał nagrodę „Człowieka Roku” komputerowi osobistemu PC, nazywając go „Maszyną Roku”. To pierwszy raz od 1927 roku, kiedy ten tytuł nie został przyznany człowiekowi.

W artykule pt. The Computer Moves In opisano komputer osobisty jako „największy wpływ na dobro lub zło”, zaznaczając możliwości komputera osobistego, które można zwielokrotniać niemal w nieskończoność, podłączając go do sieci innych komputerów, które można wykorzystać do uzyskania dostępu do elektronicznych baz danych lub wysłania poczty elektronicznej . Artykuł stwierdził, że 80% Amerykanów spodziewa się, że „w najbliższej przyszłości komputery domowe będą tak powszechne, jak telewizory czy zmywarki”. I wygląda na to, że się nie pomylono…

27 grudnia 1999: Jeff Bezos nazwany Człowiekiem Roku

Założyciel firmy Amazon Jeff Bezos otrzymał tytuł „Człowieka Roku”  magazynu The Time.

28 grudnia 1895: Pierwsze publiczne projekcje filmów

Pierwsza na świecie projekcja filmu odbyła się w Salon Indien w Grand Café w Paryżu we Francji. Ten prowizoryczny teatr wykorzystywał Cinématographe stworzone przez braci Lumière –  jeden z najwcześniejszych projektorów filmowych w historii. Trzydzieści trzy osoby biorące udział w projekcji zapłaciły cenę jednego franka za obejrzenie 10 filmów po około 50 sekund każdy. Pierwszy film pt. La Sortie des ouvriers de l’usine Lumière powstał specjalnie na tę okazję. Przedstawiał pracowników opuszczających fabrykę Lumières w Lyonie pieszo, rowerem i samochodem…