[17-23 listopada] Tydzień w historii technologii

Narodziny Internetu, mysz komputerowa, pierwszy telefon z przyciskami – to tylko niektóre istotne wydarzenia z historii technologi tego tygodnia listopada.

17-23 listopada: Tydzień w historii technologii

17 listopada 1970: Opatentowano mysz komputerową

Douglas Engelbart otrzymał patent US 3.541.541 za swój „Wskaźnik pozycji X-Y dla systemu wyświetlania”, bardziej znany jako mysz komputerowa. Engelbart nazwał swoje urządzenie „myszką”, ponieważ sznur wyglądał jak ogon a samo urządzenie jak korpus gryzonia. Mysz została po raz pierwszy prototypowana w 1964 roku, ale nie została zademonstrowana do 1968 roku i nie była dołączana do komercyjnego komputera. Dopiero pojawiła się wraz z komputerem Xerox 8010 Star Information System w 1981 roku. Apple po raz pierwszy wydało mysz do komputera osobistego Lisa w 1983 roku. Mysz nie była popularnym narzędziem aż do 1984 roku, kiedy to Macintosh spopularyzował to urządzenie.

18 listopada 1963: Pierwsze telefony z przyciskami

Bell Telephone wydało pierwsze elektroniczne telefony z przyciskami dla klientów w Carnegie i Greensburg w Pensylwanii. Dwukolorowa, wieloczęstotliwościowa technologia (DTMF) (Touch-Tone) została wtedy również wprowadzona w nowych telefonach z przyciskami.

19 listopada 2006: Nintendo wydało konsolę Wii

Nintendo wypuściło konsolę Wii, aby konkurować z konsolami Sony Playstation 3 i Microsoft Xbox 360. Rezygnując z mocy obliczeniowej w celu zwiększenia interakcji z graczami za pomocą innowacyjnego kontrolera Wiimote, Wii sprostał oczekiwaniom i stał się najlepiej sprzedającą 7. generacją konsoli do gier wideo.

19 listopada 2007: Amazon wydało czytnik e-booków Kindle

Amazon wprowadza pierwszy czytnik książek elektronicznych Kindle. Podczas, gdy inne firmy wydały już czytniki e-booków z ograniczonym powodzeniem, integracja Kindle’a z wiodącym w branży systemem dystrybucji książek Amazon pomomogło e-czytnikowi odnieść niebywały sukces. Czytnik Kindle został wyprzedane w ciągu pięciu godzin od udostępnienia.

20 listopada 1985: Wydano system Windows 1.0

Dwa lata od ogłoszenia, Microsoft w końcu wydało pierwszą wersję systemu Windows 1.0. Pierwotnie planowano wydać go w kwietniu 1984 roku, a długie opóźnienie spowodowało, że sceptycy zaczęli oskarżać Windowsa o bycie „vaporware”. Ze względu na stosunkowo wysokie wymagania współczesnej technologii PC, Windows 1.0 był ogólnie uważany za zbyt wolny, aby mógł być używany. Dopiero Windows 3 zaczął generować znaczne zyski dla firmy.

21 listopada 1969: Narodziny Internetu

Nieco mniej niż miesiąc po wysłaniu pierwszej wiadomości testowej, ARPANet został ustanowiony między UCLA a Stanford Research Institute. Ponieważ ARPANet był podstawą nowoczesnego Internetu, połączenie to można teraz uznać za pierwsze ogniwo tego, co obecnie znamy jako Internet.

22 listopada 1995: Toy Story zmienia branżę filmów animowanych

Walt Disney Pictures wraz z wytwórnią Pixar Animation Studios wydaje film „Toy Story” – pierwszy poważny film animowany stworzony całkowicie komputerowo. Ten przełomowy film wyznaczył standardy dla wszystkich przyszłych animowanych filmów komputerowych i rozsławił Pixara na całym świecie.

23 listopada 2004: Wydano grę „World of Warcraft”

Blizzard Entertainment wydaje popularną grę online RPG „World of Warcraft”, któa jest obecnie najpopularniejszą grą online w historii.