Street View w Mapach Google’a istnieje już 10 lat!

Funkcja Street View obecna jest w Mapach Google’a już od dziesięciu lat – sprawdź jak usługa zmieniała się w ciągu ostatniej dekady.

10 lat Street View na osi czasu (2007-2017)
10 lat Street View na osi czasu (2007-2017)

Współzałożyciel firmy Google Larry Page zapowiedział w 2004 roku stworzenie sferycznej mapy świata. Zaledwie 2 lata później firma Google wypuściła na ulice pierwsze samochody z kamerami 360 stopni, które fotografowały ulice miast. W maju 2007 roku zostały opublikowane pierwsze zdjęcia wybranych miast ze Stanów Zjednoczonych.

Obecnie możemy podglądać najróżniejsze zakątki świata aż z 83 krajów, a samochody Google’a przejechały w ciągu 10 lat około 16 milionów kilometrów, czyli około 10 mln mil. należy pamiętać, że w Street View znajdują się zdjęcie wykonane także za pomocą specjalnych plecaków lub wózków – są to ujęcia z miejsc, gdzie nie można było dostać się autem. Dzięki fotografiom ze Street View możecie obejrzeć niemal każdą ulicę i sprawdzić w którym dokładnie miejscu znajduje się szukany obiekt/ Albo bez wychodzenia z domu możecie zwiedzić wnętrze czynnego wulkanu albo kraj do którego zawsze chcielibyście się wybrać. Wszystko to można zobaczyć na komputerze albo smartfonie.

W Polsce Google zaczęło robić zdjęcia do Street View dopiero w 2011 roku, do tej pory objechano niemal cały nasz kraj i możemy obejrzeć prawie każdy rodzimy zakątek. Obecnie trwa aktualizacja zdjęć z polskich miast, proces ten ma się zakończyć w październiku tego roku. Nie oznacza to jednak, że stare zdjęcia zostaną zostaną zastąpione nowymi, w dalszym ciągu będzie można obejrzeć historyczne fotografie.

Historyczne zdjęcia w Street View można podejrzeć po wybraniu ikony czasu w lewym górny rogu ekranu i przesunięciu suwakiem do wybranej daty. Oto jak wyglądał Pałac Kultury i Nauki w Warszawie w 2014 roku (oczywiście można cofnąć się do 2011, gdzie na zabytku były jeszcze komercyjne szpecące reklamy):

Widok na PKiN w Warszawie w Street View Mapach Google'a
Widok na PKiN w Warszawie w Street View Mapach Google’a (2014 r. + oś czasu w lewym rogu)

Nie ma drugiej takiej usługi jak Street View w Mapach Google’a – w ciągu ostatniej dekady stworzono interaktywną mapę całego świata, dzięki której możemy zwiedzić niemal każdy zakątek na Ziemi. A jak usługa będzie wyglądała za kolejne dziesięć lat?

źródło: Google Blog – Cheers to Street View’s 10th birthday! gazeta.pl NEXT