W wyszukiwarce App Store’a nie znajdziesz już 32-bitowych aplikacji

32-bitowe aplikacje na iOS-a  nie pojawiają się już w wynikach wyszukiwania sklepu App Store – pobierzesz je jeśli masz bezpośredni link.

Zgodność 32-bitowych aplikacji mobilnych z iOS 11

Przed jutrzejszą prezentacją systemu iOS 11 na WWDC 2017, firma Apple przestała wyświetlać 32-bitowych aplikacji mobilnych w wyszukiwarce sklepu App Store. Jest to niezbity dowód na to, że system iOS 11 definitywnie nie będzie wspierał 32-bitowych aplikacji.

W tym roku zapowiedziano, że iOS 11 straci wsparcie dla 32-bitowych aplikacji, a pod systemem iOS 10.3 w przypadku niektórych aplikacji użytkownicy mogą zauważyć ostrzeżenie, o następującej treści: Program musi zostać uaktualniony –  Ten program nie będzie działać z przyszłymi wersjami iOS. Autor programu musi go uaktualnić, aby poprawić jego zgodność.

Teraz, gdy 32-bitowe aplikacje nie są już wyświetlane w wynikach wyszukiwania w App Storze, są one w zasadzie nieistniejące dla większości użytkowników, ponieważ dostępne są do pobrania za pomocą bezpośrednich linków. Taki ruch ma zachęcić programistów do aktualizacji swoich 32-bitowych aplikacji, jeśli chcą, aby ich aplikacja była łatwa do odszukania.

64-bitowe aplikacje zostały po raz pierwszy obsługiwane wraz z uruchomieniem iPhone’a 5 we wrześniu 2013 r. I od tego czasu Apple stopniowo dostosowywało wszystko do tego standardu. Począwszy od lutego 2015 r. firma Apple zobowiązała programistów do zgłaszania tylko 64-bitowych aplikacji mobilnych.

Pod systemem  iOS 9 zaczęto informować użytkowników, że jeśli aplikacja jest 32-bitowa, to może spowalniać działanie urządzenia. Zapowiedziano także, że przyszłe procesory montowane w urządzeniach firmy Apple nie będą obsługiwać 32-bitowych appek.

Jak sprawdzić, czy masz zainstalowane 32-bitowe aplikacje mobilne na iPhone’ie lub iPadzie?

Firma Apple opracowała proces stopniowego wycofywania 32-bitowych aplikacji, aby zagwarantować, że użytkownik końcowy nie zostanie dotknięty tymi zmianami, a programiści zdążą uaktualnić swoje aplikacje do 64-bitowej wersji. Apple pracuje także cały czas nad tym, aby usunąć ze sklepu App Store problematyczne i niepotrzebne aplikacje. We wrześniu ubiegłego roku usunięto już prawie 50 000 aplikacji.

Aby sprawdzić, czy masz 32-bitowe aplikacje wejdź w: Ustawienia → Ogólne →  To urządzenie → Programy. Zostanie wyświetlana lista programów, które mogą spowalniać iPhone’a i nie będą działać w przyszłych wersjach systemu iOS, jeśli nie zostaną uaktualnione. Jeśli nie ma dostępnych uaktualnień, skontaktuj się z autorem programu, aby uzyskać więcej informacji.

Sprawdzanie zgodności aplikacji z systemem iOS (lista zainstalowanych aplikacji 32-bitowych).
Sprawdzanie zgodności aplikacji z systemem iOS (lista zainstalowanych aplikacji 32-bitowych).

W tym tygodniu, podczas WWDC 2017, prawdopodobnie usłyszymy więcej o przyszłości 32-bitowych aplikacji. Zobacz jak i gdzie oglądać konferencję WWDC17 firmy Apple, która odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca o godz. 19.00.

Aktualizacja 5.06.2017: Cóż, wydaje się, że 32-bitowe aplikacje znowu można wyszukiwać w sklepie App Store. Musimy chwilę poczekać, żeby dowiedzieć się co to oznacza. Niezależnie od tego, czy był to test, tego co czeka te tytuły w przyszłości, czy tylko chwilowy błąd, coś jest na rzeczy. Jak tylko dowiem się więcej na ten temat od razu napiszę.

źródło: 9TO5Mac – Ahead of iOS 11, 32-bit applications stop appearing in App Store search results