Co Apple może kupić za swoje 256,8 mld dolarów?

Apple posiada gigantyczną pulę gotówki, a sprzedaż iPhone’a, choć nadal jest wysoka, powoli się stabilizuje – zobacz grafiki obrazujące tę potęgę.

Apple podało wyniki finansowe za 2. kwartał finansowy, czyli pierwsze trzy miesiące 2017 roku. Firma dysponowała na koniec tego kwartału gotówką, ekwiwalentami środków pieniężnych i papierami wartościowymi rynkowymi o łącznej wartości 256,8 mld USD, z czego 239 mld USD poza Stanami Zjednoczonymi.

Aby zilustrować, ile pieniędzy zarobił gigant z Cupertino, serwis Statista zilustrował potencjalną listę zakupów, którą Apple mogłoby zrealizować za posiadaną gotówkę (zakładając, że zapłaciłoby wartość rynkową). Jest to dość długa lista, a wśród firm znalazły się Uber (68 mld $), Time Warner (77 mld $), Sony (43 mld $), airbnb (31 mld $), Snapchat (25 mld $) i Twitter (13 mld $).

Mimo, że jest mało prawdopodobne, aby Apple w najbliższej przyszłości zrobiło takie zakupy, to niewykluczone, że może wkrótce zrobić użytek z części swojej kasy. W ramach planowanej reformy podatkowej prezes Trump zaproponował jednorazową ulgę podatkową dla amerykańskich firm wysyłających gotówkę za granicę. Prezes Apple’a Tim Cook powiedział, że jego firma będzie to robić, jeśli pieniądze będą opodatkowane uczciwie. Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym firma Apple musiałaby zapłacić federalny podatek dochodowy w wysokości 35 proc., jeśli przyniosłaby zagraniczne środki pieniężne z powrotem do Stanów Zjednoczonych.

Poniższa grafika przedstawia hipotetyczną listę zakupów, którą Apple mogłoby zrobić za swoją gotówkę:

Co Apple mogłoby kupić za swoją gotówkę? (wykres)

Sprzedaż iPhone’a za 2. kwartał 2017 roku

Po rekordowej sprzedaży w okresie świątecznym, sprzedaż iPhone’a naturalnie spadła w pierwszym kwartale 2017 roku. Sprzedano 50,76 mln egzemplarzy iPhone’a – oznacza to, że odnotowano spadek o 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Apple tłumaczy spowolnienie sprzedaży tym, że w mediach pojawia się bardzo dużo rozbudzających apetyt plotek na temat iPhone’a 8.

Oto, jak przedstawia się wykres sprzedaży iPhone’a na świecie od 2008 roku do 2Q 2017 r. (w mln sztuk):

Wykres: sprzedaż iPhone'a od 2008 r. do 2Q 2017 r.

źródła: Statista – What Apple’s Cash Pile Could Buy oraz iPhone 7 Propels Apple to Record-Breaking Quarter