[22-28 kwietnia] Tydzień w historii technologii

Sprawdź najważniejsze wydarzenia w historii technologii, które wydarzyły się w dniach od 22 do 28 kwietnia.

22-28 kwietnia - tydzień w historii technologii

22 kwietnia 1993: Przeglądarka internetowa Mosaic 1.0

Wersja 1.0 przeglądarki Mosaic została udostępniona przez Krajowe Centrum Aplikacji Superkomputerowych (NCSA – National Center for Supercomputing Applications). Jest to pierwsze oprogramowanie dostarczające graficzny interfejs użytkownika dla wschodzącej sieci World Wide Web, w tym możliwość wyświetlania grafiki liniowej. Głównym projektantem Mosaici był Marc Andreesen, jeden z przyszłych założycieli firmy Netscape.

23 kwietnia 2005: „Me at the Zoo” – pierwszy film na YouTube’ie

Pierwszy film przesłany do serwisu YouTube pt. „Me at the Zoo” został opublikowany 23 kwietnia 2005 r. o godzinie 20:27 przez współzałożyciela serwisu Jaweda Karima. Właściwie jest to tylko historyczna chwila, bo sam film jest właściwie słaby :)

Uwaga dla przyszłych przedsiębiorców: to co opublikujesz/zrobisz po raz pierwszy może być później symbolem Twojego startu – wybierajmy zatem mądrze :)

Film ma obecnie 37 752 774 wyświetleń:

24 kwietnia 1984: Szalony dzień dla firmy Apple – komputer Apple IIc

Tego samego dnia w 1984 roku firma Apple wprowadziła komputer Apple IIc, ogłasza wyniki sprzedaży komputerów Mac i zaprzestaje produkcję linii Apple III.

Apple IIc to pierwsza próba stworzenia przez firmę komputera przenośnego. Złożono wówczas zamówienia na więcej niż 52 000 sztuk w ciągu pierwszego dnia. Firma Apple poinformowała również, że ponad 60 000 komputerów Mac zostało sprzedanych od ich wprowadzenia w styczniu tego samego roku. Dla porównania Apple III sprzedało się tylko około 120 000 sztuk w ciągu czterech lat od jego wprowadzenia, na czym Apple straciło około 60 milionów dolarów.

25 kwietnia 1990: Teleskop Hubble’a

Teleskop został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery Space Shuttle podczas misji STS-31. Sam teleskop kosztował 2,5 mld dolarów.

Od momentu wystrzelenia w 1990 roku teleskop stał się jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. HST jest efektem współpracy NASA i ESA. Wspólnie z teleskopami Comptona, Chandra oraz Spitzera jest częścią programu Great Observatories.

Idea teleskopów kosmicznych powstała w roku 1923. Hubble został sfinansowany w latach siedemdziesiątych XX wieku, jednak ze względu na problemy techniczne i budżetowe oraz katastrofę promu Challenger realizacja projektu była systematycznie odkładana. Po wyniesieniu na orbitę naukowcy odkryli, że główne zwierciadło na skutek błędnego działania aparatury pomiarowej na Ziemi miało nieprawidłowy profil, przez co zdolność rozdzielcza całego teleskopu znacznie odbiegała od oczekiwanej. W grudniu 1993 roku wysłano pierwszą misję serwisową, która przywróciła parametry teleskopu do pierwotnie zakładanej jakości.

25 kwietnia 1996: Kampania „Do You Yahoo?”

Yahoo! rozpoczyna kampanię reklamową swojej internetowej usługi wyszukiwania w ogólnokrajowej telewizji pod hasłem „Do You Yahoo?”. Reklamy pojawiły się po raz pierwszy podczas Late Night with David Letterman, Saturday Night Live i Star Trek. Był to bardzo wczesny przykład komercyjnej promocji usług internetowych w telewizji.

26 kwietnia 1999: Wirus komputerowy CIH aka Czarnobyl

Pierwszy znany wirus, który niszczył BIOS komputera to CIH lub Chernobyl Virus, który został uruchomiony w dzień rocznicy Czarnobyla. Wirus wymazywał dyski twarde i wyłączył komputery głównie w Azji i Europie. Jeden z najbardziej destrukcyjnych wirusów w historii, w Turcji i Korei Południowej zgłoszono 300 000 zainfekowanych systemów.

27 kwietnia 1981: Mysz komputerowa Xerox

Xerox wprowadził na rynek system informacji o gwiazdach Xerox 8010 – pierwszy komercyjny system wykorzystujący mysz komputerową, wśród innych powszechnie stosowanych technologii. Model 8010 był nastawiony na biznes i nie był komercyjnym sukcesem, dlatego mysz pozostawała trochę w ukryciu dopóki nie pojawił się model Apple Lisa, ale w większym stopniu Apple Macintosh, który rozsławił myszy komputerowe.

28 kwietnia 2003: Uruchomiono internetowy sklep muzyczny iTunes

Apple uruchomiło sklep muzyczny iTunes, w którym sprzedawano utwory muzyczne za 99 ¢ sztuka. Utwory mozna było odtwarzać na iPodzie i za pomocą programu iTunes. Nie jest to pierwsza usługa sprzedaży muzyki cyfrowej, ale jako pierwsza zyska tak wielką popularność.

Usługa stała się natychmiastowym sukcesem, sprzedając ponad milion piosenek w pierwszym tygodniu i zmieniając sposób słuchania i kupowania muzyki na zawsze. Sklep muzyczny iTunes jest obecnie najpopularniejszym sklepem muzycznym w Stanach Zjednoczonych, przebijając Wal-Mart w 2008 roku.