„The Last Goodbye” – pomnik ofiar Holocaustu w VR

Na Tribeca Film Festival miał swoją premierę film „The Last Goodbye” – wirtualna wędrówka po obozie zagłady z II Wojny Światowej.

The Last Goodbye (film w VR)

Od czwartku uczestnicy Festiwalu Filmów w Tribeca mogą obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości 20-minutowy film pt. „The Last Goodbye”. Jest to podróż ocalałego Pinocha, który wraz z widzem chodzi po obozie koncentracyjnym, w którym zginęli jego rodzice i siostra podczas II Wojny Światowej.

W „the Last Goodbye” po raz pierwszy wykorzystano technologię wirtualnej rzeczywistości, aby pokazać widzom ostatnią wizytę Pinchasa Guttera w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

To ostatnie pożegnanie zostało stworzone przez wielokrotnie nagradzanych za reżyserię Gabo Arora i Ari Palitz. Za produkcję odpowiedzialni byli Arora i Stephen Smithowie, dyrektor wykonawczy USC Shoah Foundation, współprodukowany był także przez Here Be Dragons, MPC VR i Otoy we współpracy z LightShed i Fundację USC Shoah. W filmie wykorzystano oryginalną ścieżkę dźwiękową Dražena Bošnjaka z Q Department and Installation Experience Davida Korinsa.

The Last Goodbye (Majdanek) - kadr z filmu

Zespół udał się z Gutterem do Polski latem zeszłego roku, aby zrobić dziesiątki tysięcy zdjęć i godzin wideo 3D na miejscu. Wszystko po to, aby stworzyć doświadczenie, które pozwala widzom praktycznie zwiedzać wszystkie te miejsca podczas oglądania kolejowego samochodu, komory gazowej, kabiny prysznicowej i baraków na Majdanku.

Takie doświadczenie fotorealistyczne stanowi nowy sposób na poznanie prawdziwych szczegółów oglądanych obrazów. Widzowie są zachęcani do zbadania przestrzeni. Choć temat filmu nie jest łatwy, doświadczenie VR pozwala poznać jeszcze lepiej historię o cierpieniu i utracie, która kończy się testamentem siły ludzkiego serca, nadziei i wytrwałości.

Tego typu produkcje na pewno nie spowoduję, że ludzie przestaną przyjeżdżać do takich miejsc pamięci jak Majdanek, ale z pewnością pozwoli poznać historię tym, którzy nie zdają sobie sprawy z istnienia takich miejsc i wydarzeń Holocaustu w okrutnej historii świata.

źródło: USC Shoa Foundation via Tribeca Film Festival