[26 marca] Dzień w historii technologii

To już 16 lat temu Gates zaprezentował Tablet PC – przodka tabletów, a 18 lat temu pojawił się pierwszy wirus e-mailowy Melissa.

26 marca - Dzień w historii technologii

26 marca 1976: Pierwsza konwencja Altair Computer Convention

Pierwsza coroczna konferencja komputerowa Altair Computer Convention odbyła się w hotelu Airport Marina w pobliżu Albuquerque w Nowym Meksyku. Bill Gates otworzył wydarzenie z prezentacją na temat piractwa komputerowego.

Oczywiście wydarzenie było poświęcone Altair 8800. MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) był komputerem, który wydawany był w formie zestawu, który można było rozbudowywać.

26 marca 1996: Zmarł David Packard – współzałożyciel firmy Hewlett-Packard

Współzałożyciel firmy Hewlett-Packard, David Packard, umarł po kilku tygodniach choroby. Wraz z kolegą ze Stanforda, Billem Hewlettem, Packard założył firmę Hewlett-Packard w Palo Alto w 1938 roku, zapoczątkowując rozwój Doliny Krzemowej.

Pierwszym produktem firmy był oscylator. Od tamtej pory firma HP specjalizowała się w produkcji komputerów osobistych, drukarek laserowych, kalkulatorów i innych akcesoriów komputerowych.

26 marca 1999: Pojawił się wirus Melissa

Melissa to pierwszy wirus atakujący przez e-maila, powodujący powszechne uszkodzenia i jeden z najszybciej rozprzestrzeniających się wirusów historii. Pojawił się on wczesnym rankiem, a w ciągu trzech dni zaraził od 100 000 do 250 000 komputerów na całym świecie. Podczas gdy wirus nie powodował bezpośrednich uszkodzeń, sama liczba wygenerowanych spowodowała awarię wielu firmowych w tym serwerów pocztowych Microsoftu.

26 marca 2001: Microsoft Tablet PC

Powodem, dla którego postanowiłem podkreślić to wydarzenie, jest poinformowanie, że tablety funkcjonują już od dłuższego czasu. Firmy komputerowe od lat próbują doskonalić te urządzenia. W 2001 roku prezes Microsoftu Bill Gates wprowadził inicjatywę Tablet PC.

Urządzenie pracowało w oparciu o procesor Crusoe i system operacyjny XP, posiadał ekran dotykowy i oprogramowanie do rozpoznawania pisma ręcznego. To urządzenie ważyło około 1,5 kg i gdyby trafiło do sprzedaży kosztowałaby od 2000 do 3500 dolarów.