Dzień w historii technologii [1 marca]

Sporo wydarzyło się 1 marca, między innymi tego dnia miały początki Apple’a, swój koniec miała natomiast legendarna przeglądarka Netscape.

1 marca - Dzień w historii technologii

W tym roku nie mamy 29 lutego, więc zanim dowiesz się co wydarzyło się 1 marca w historii technologii, przeczytaj najważniejsze informacje dotyczące dnia z roku przestępnego.

Dla firmy Apple, 29 lutego był przełomowym dniem, a 1 marca to dzień, dzięki któremu Apple w ogóle powstało?

29 lutego 2012: Ukończono budowę wieży Tokyo Skytree

Budowa wieży telewizyjnej i widokowej Tokyo Skytree ((jap. 東京スカイツリー Tōkyō Sukaitsurī) opóźniła się o 2 miesiące ze względu na trzęsienie Ziemii i tsunami w 2011 roku w Japonii. Ostatecznie zakończono stawianie budynku 29 lutego 2012. Tokyo Skytree jest najwyższą budowlą w Japonii i najwyższą wieżą na świecie.

Najwyższe wieże telekomunikacyjne na świecie
Najwyższe wieże telekomunikacyjne na świecie

29 lutego 2012: Apple osiągnęło wycenę 500 mld $

Wartość Apple, Inc. na giełdzie przekroczyła 500 miliardów dolarów, ustanawiając nowy rekord firmy, która była już najcenniejszą firmą na świecie w tym czasie. To był kamień milowy dla spółki, która w 1990 roku była bliska bankructwa. W lutym 2015 roku firma była pierwszą w historii firmą, której wartość przekroczyła 700 mld dolarów – Apple jest też najcenniejszą firmą technologiczną na świecie.

1 marca 1966: Wenera 3 – pierwszy statek kosmiczny, który wylądował na innej planecie

Bezzałogowy sowiecka sonda kosmiczna Wenera 3 (Venera 3) rozbija się po nocnej stronie Wenus, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który wylądował na innej planecie.

Venera 3 (Wenera 3)

1 marca 1976: Steve Wozniak opracował płytę główną do Apple I

Steve Woźniak – pracownik w firmie Hewlett Packard (w tym czasie) – opracował komputer, który ostatecznie uczynił go sławnym. Samodzielnie zaprojektował sprzęt, oparty o wzorzec płytki drukowanej (płyty głównej) oraz system operacyjny dla komputera Apple I. Komputer zaprezentował w Homebrew Computer Club, do którego uczęszczał także Steve Jobs. Steve Jobs zauważył potencjał w urządzeniu  i przekonał Wozniaka, aby stworzyć firmę Apple – reszta jest już historią.

Apple I - płyta główna

1 marca 2008 – Koniec przeglądarki Netscape

America Online zaprzestaje wspieranie przeglądarki internetowej Netscape Navigator. Netscape była pierwszą komercyjną przeglądarką internetową, która w dużej mierze była odpowiedzialny za popularyzację Internetu w połowie lat 90. Netscape w końcu został wyprzedzony przez Microsoft Internet Explorer, ponieważ Microsoft dołączało IE za darmo do systemu Windows. Kod Netscape’a stał się podstawą do stworzenia przeglądarki Mozilla Firefox, która jest popularna do dziś.

Przeglądarka Netscape Navigator ver. 1.0
Przeglądarka Netscape Navigator ver. 1.0
źródło: This Day in Tech History