Do grona legendarnych postaci żyjących w świecie Legend Polskich realizowanych przez Allegro dołącza kolejna – „Jaga”.
W ostatniej w tym roku produkcji filmowej Allegro pojawia się z pozoru delikatna kobieta, która powala uzbrojonych mężczyzn na łopatki. Takich scen walki z udziałem kobiety polski widz jeszcze nie widział!
Twardowsky, Boruta, Rokita, Boguś Kołodziej – do tej pory to mężczyźni odgrywali kluczowe role w produkcjach powstałych w ramach cyklu „Legendy Polskie”. Ich postacie przypadły widzom do gustu, bo jak dotąd filmy z ich udziałem zostały obejrzane na YouTubie ponad 17 mln razy. Chociaż polskie legendy są kopalnią niezwykłych bohaterów i historii, to sporym wyzwaniem okazało się znalezienie silnej postaci kobiecej, wokół której można zbudować w filmie narrację.
W baśniach i mitach kobiety pełnią drugoplanową rolę, zazwyczaj są matkami, księżniczkami, które trzeba uratować z opresji lub czarownicami.
– W dzisiejszym świecie kobiety są silne, w wielu aspektach życia o wiele silniejsze od mężczyzn i my chcemy o tym mówić, nawet jeśli czynimy to tylko w produkcji popkulturowej. Nie wyobrażaliśmy sobie, że w Legendach może zabraknąć na pierwszym planie kobiety, dlatego postanowiliśmy ją stworzyć, inspirując się delikatnie postacią Baby Jagi – mówi Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro. – Nasza Jaga nie jest ani stara, ani odrażająca, nie mieszka też w chatce na kurzej stopie. Jest jednak, podobnie jak pierwowzór, silnie związana z naturą. Jaga jest strażniczką utraconego przez ludzi świata, który został zdominowany przez przemysł i technologię. Podejmuje walkę o ten raj utracony, ale czy zakończy ją z sukcesem? – dodaje.
Zobacz także inne produkcje z serii Legendy Polskie:
- Legendy polskie w świecie nowych technologii – SMOK
- Twardowsky 2.0 – czyli legendy w świecie technologii
- Kolejna legenda „Operacja Bazyliszek” już tak nie zachwyca
Obejrzyj Legendy Polskie: Jaga
Dywersja Twardowskiego zaczyna przynosić pożądane zamieszanie, tym razem w postaci tajemniczej dziewczyny niestroniącej od ziół. Czy Borucie uda się obrócić jej słowiański …gniew na swoją korzyść? Jeśli nie, zawsze ma w odwodzie oddział komandosów Żelaznej Góry.
Warto oglądać do końca, czeka tam na Was niespodzianka :)
Słowem kluczowym dla tej filmowej odsłony projektu Legendy Polskie, obok kobiety i natury, jest walka. Allegro w każdym filmie stara się zmierzyć z motywami, które w światowym kinie rozrywkowym pojawiają się od dawna. W filmie „Twardowsky” duża część akcji dzieje się w kosmosie, w „Operacji Bazyliszek” pojawia się potwór, a w „Jadze” – sceny walk. Polskie kino od zawsze unikało porządnie zrobionej bijatyki, a takiej, w której bije kobieta, nigdy nie było.
Bardzo wymagająca technicznie okazała się decyzja, żeby sceny walk kręcić w prawdziwej stylowej stodole.
– W tych scenach wykorzystywaliśmy dużo podwieszeń i efektów kaskaderskich, a w takich warunkach jest to po prostu dosyć niebezpieczne. Zaplanowanie walki, pozycji kratownic i zabezpieczeń było bardzo dużym wyzwaniem logistycznym. Takie zdjęcia są bardzo trudne technicznie, a my dodatkowo utrudniliśmy je sobie bardzo wymagającą lokacją. Na szczęście obyło się bez poważniejszych wypadków – zdradza Tomasz Bagiński, reżyser filmu.
W tytułową rolę wcieliła się Katarzyna Pośpiech, świeżo upieczona absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Dla niej również sceny walk okazały się dużym wyzwaniem.
– Nigdy wcześniej nie miałam nic wspólnego ze sztukami walki, więc tu musiałam wykonać sporą pracę nad własnym ciałem. Wszystko odbyło się pod bacznym okiem teamu Grześka Jurka – dzięki nim wygląda to autentycznie. Wystarczyło odtworzyć to, co ustaliliśmy na treningach, w mniej sprzyjających warunkach. Sporym wyzwaniem okazało się również kontrolowanie mimiki i wszystkich drobiazgów, które były bardzo widoczne na zwolnieniach. Pierwszy raz spotkałam się też z tekstem pisanym na kształt dialektu – mówi Katarzyna Pośpiech.
Obok Jagi w tej historii pojawia się Boruta (Tomasz Drabek) oraz Rokita (Piotr Machalica). Ich obecność nie jest przypadkowa – wydarzenia z „Operacji Bazyliszek” i „Jagi” są następstwem włamania do systemu komputerowego piekieł, którego dokonuje tytułowy bohater filmu „Twardowsky 2.0”. Postać Boruty wśród fanów cyklu jest już nazywana kultową. Jak mówi Tomasz Drabek:
– Trudno przyzwyczaić się do bycia diabłem, ale lubię tę postać, mogę bezkarnie być zły. Co do inspiracji… Jakimś wzorcem był John Milton z „Adwokata diabła”, Al Pacino wspaniale połączył poczuci humoru, inteligencję i grozę. Robiłem, co mogłem, by zbliżyć się do tego wzoru, zachowując jednocześnie słowiański charakter.
Na uwagę zasługuje też muzyka – tradycyjnie już na ścieżce dźwiękowej do filmu można usłyszeć cover znanego utworu. Tym razem jest to „Jaskółka uwięziona” w wykonaniu Atanasa Valkov oraz Georginy Tarasiuk. Premiera teledysku zaplanowana jest na 16 grudnia.
Legendy Polskie doceniane są zarówno przez środowisko filmowe, jak i branżę marketingową. W listopadzie twórcy gościli na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy, a w grudniu na gali Mixx Awards Allegro odebrało aż cztery nagrody za ten projekt: dwie złote statuetki w kategoriach Branded Content i Video on-line oraz srebrną statuetkę w kategorii Brand Awareness and Positioning oraz tytuł Best in Show.
Informacje o produkcji i obsada
Reżyseria: Tomasz Bagiński.
Scenariusz: Błażej Dzikowska.
Pomysł postaci Jagi: Dominik L. Marzec.
Zdjęcia: Marian Prokop P.S.C.
Producent: Allegro.
W rolach głównych wystąpili: Katarzyna Pośpiech, Tomasz Drabek, Piotr Machalica i inni.
Reżyseria castingu: Maria Skryśkiewicz – Łach.
Montaż: Wojciech Jagiełło oraz Marta Wiśniewska.
Scenografia: Jeremi Bronicki.
Kostiumy: Katarzyna Lewińska.
Charakteryzacja: Liliana Gałązka.
Muzyka: Atanas Valkov.
Dźwięk: Radosław Ochnio, Kuba Pietrzak
W filmie wykorzystano utwory: „Jaskółka uwięziona” – wykonanie: Atanas Valkov oraz Georgina Tarasiuk oraz „Kocham wolność” – wykonanie: Mateusz „Matheo” Schmidt oraz Damian Ukeje.
Legendy Polskie są projektem z pogranicza kultury i reklamy, który jest wyjątkowym sposobem na budowanie marki w cyfrowym świecie. Projekt przedstawia na nowo znane, tradycyjne polskie historie w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie Internetu i mediów społecznościowych. Legendy opowiadają o nas i o tym, z jakich cech powinniśmy być dumni. Odwaga, siła, duma, poświęcenie czy sprawiedliwość wcale się nie zdewaluowały. Tak pożądane dziś cechy jak kreatywność czy innowacyjność nie były obce bohaterom dawnych podań i opowieści. Allegro do projektu zaprosiło znanych twórców, aktorów i muzyków, a reżyserię powierzyło Tomaszowi Bagińskiemu.
źródło: informacja prasowa Allegro
Ah ta piękna Jaguś :)