Kolejna legenda „Operacja Bazyliszek” już tak nie zachwyca

Allegro przedstawiło dzisiaj kolejną polską legendę pt. „Operacja Bazyliszek” z Olafem Lubaszenko, Pawłem Domagałą i Michaliną Olszańską.

Operacja Bazyliszek - Legendy Polskie od Allegro

Wieki temu budził grozę wśród mieszkańców Warszawy, teraz powraca by siać postrach w internecie. „Operacja Bazyliszek” to kolejny film krótkometrażowy, który powstał w ramach projektu Legendy Polskie Allegro.

Kto nie zna legendy o Bazyliszku, którego spojrzenie zamienia ofiarę w kamień? To jedno z popularniejszych polskich podań, które stało się kanwą scenariusza kolejnego filmu z serii ekranizacji legend polskich. Choć poprzednie odcinki o Twardowskim i Smoku Wawelskim były ciekawym odkryciem, tak najnowsza produkcja już nie wzbudziła we mnie zachwytu. Nie chcę oceniać ani gry aktorów, ani realizacji, bo nie taka moja rola – po prostu trochę się wynudziłem… Tak, legenda o bazyliszku chyba się nie udała skoro mam takie wrażenie. Albo zabrakło pomysłu, albo polotu do zabawnych dialogów, albo mój apetyt na kolejny odcinek przerósł oczekiwania?

Potwory we współczesnej polskiej kinematografii pojawiają się bardzo rzadko, a nam zależało na stworzeniu Bazyliszka na miarę naszych czasów, który nie jest z tektury czy plastiku. Dlatego tej części animacji poświęciliśmy  dużo uwagi. W efekcie powstało skrzyżowanie ptaka, gada i owada, żartobliwie przez nas nazywane “kurczakiem” – choć tak naprawdę to potwór, nad stworzeniem którego pracowało wiele osób, aby w możliwie najbardziej realistyczny sposób przedstawić postać, która zamienia ludzi w kamień – mówi Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro. „Operacja Bazyliszek” jest czwartą produkcją z cyklu, a w samej fabule pojawiają się wątki zapoczątkowane w poprzednich częściach. – Dzięki bohaterom tego filmu rozbudowujemy świat Legend, wprowadzamy Bogusia Kołodzieja i kontynuujemy historię z „Twardowsky 2.0”, w którym po włamaniu się przez tytułowego bohatera do systemu komputerowego piekieł, na ziemi pojawiły się potwory pokroju Bazyliszka – tłumaczy Marcin Dyczak.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, twórcy postawili tym razem na humor i na dialogi – ale szczerze? Nie uśmiałem się tak jak w przypadku Twardowsky’ego… Trochę przekleństw i kilka parafrazowanych utartych cytatów nie do końca mi się kleiły. Na pewno duży szacunek należy się za grę aktorską i świetne efekty specjalne, ale chyba nad dialogami i humorem można było bardziej popracować. Szkoda, bo mogło być lepiej. Ale to tylko moje subiektywne odczucia. Niemniej warto obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie, może się starzeję?

UWAGA: film zawiera treści (przekleństwa) nieodpowiednie dla dzieci!

Legendy Polskie są projektem z pogranicza kultury i reklamy, który jest wyjątkowym sposobem na budowanie marki w cyfrowym świecie. Projekt przedstawia na nowo znane, tradycyjne polskie historie w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie internetu i mediów społecznościowych. Odwaga, siła, duma, poświęcenie czy sprawiedliwość wcale się nie zdewaluowały. Tak pożądane dziś cechy jak kreatywność czy innowacyjność nie były obce bohaterom dawnych podań i opowieści. Allegro do projektu zaprosiło znanych twórców, aktorów i muzyków a reżyserię powierzyło Tomaszowi Bagińskiemu.

Nasza współpraca jest idealna, bardzo wiele nauczyliśmy się o sobie i od siebie. Twórcy potrzebują mądrych producentów, a producenci mądrych twórców –  tylko na styku tych dwóch sił mogą się rodzić rzeczy prawdziwie niezwykłe – mówi Tomasz Bagiński. – Wydaje mi się też, że współpraca się zacieśnia, bo widzimy, że to działa. Pierwsze filmy dla wszystkich były rodzajem testu, teraz z każdą kolejną produkcją mamy coraz lepszą wizję kierunku, w którym idziemy i stajemy się coraz bardziej zgrani jako zespół. Świetnie też reaguje na to widownia. Ludzie zrozumieli, że wychodzimy do nich z projektem, który nie jest tępym marketingiem. Celem jest mocny wpływ na całość polskiej kultury – dodaje.

O sukcesie projektu może świadczyć liczba wyświetleń filmów, które wchodzą w skład cyklu – do tej pory produkcje zostały obejrzane prawie 9 mln razy. W tym roku na fanów Legend Polskich czeka jeszcze kilka niespodzianek: w przyszłym tygodniu swoją premierę będzie miał teledysk do utworu Mr. Zoob „Mój jest ten kawałek podłogi” ze ścieżki dźwiękowej do „Operacji Bazyliszek” a w grudniu kolejna produkcja krótkometrażowa pt. „Jaga”.

Trzymam kciuki za „Jagę” – mam nadzieję, że cała seria, choć z małymi potknięciami przypadnie większości do gustu!

źródło: informacja prasowa Allegro