Tryb obrazu niskiej jakości dla iMessage

Nowy tryb obrazu niskiej jakości w systemie iOS 10 dla iMessage pozwala na zredukowanie wielkości wysyłanych obrazów i zdjęć do około 100 kB.

Tryb obrazu niskiej jakości w iMessage (iOS 10)

Jak wiecie, wysyłanie wiadomości przez iMessage między iPhone’ami jest o wiele bardziej wygodne i ma mniej ograniczeń niż standardowy MMS. Za każdym razem, gdy wysyłamy zdjęcie lub film przez iMessage, są one dostarczane w oryginalnym rozmiarze i rozdzielczości. Czasem rozdzielczość może być nieznacznie zredukowana, ale tylko w przypadku bardzo dużych plików. Problem może pojawić się jeśli wysyłamy bardzo dużo zdjęć za pomocą połączenia komórkowego oraz gdy nie usuwamy starych wiadomości i archiwizujemy w iCloud.

Zdjęcie zrobione iPhone’em 6s waży średnio od 3 do 5 MB (lub więcej). Jeśli masz ograniczony miesięczny pakiet danych komórkowych warto zwrócić uwagę, aby zamiast ograniczać wysyłanie zdjęć, zmniejszyć ich rozmiar.

Dzięki nowej funkcji Tryb obrazu niskiej jakości w systemie iOS 10, aplikacja automatycznie zmniejszy wysyłany obrazek do około 100 kB. Innymi słowy, dzięki redukcji jakości obrazu, wysłanie od 30 do 50 zdjęć skonsumuje taką samą ilość danych jak w przypadku wysłania pojedynczego zdjęcia bez włączonej redukcji.

Jak włączyć Tryb obrazu niskiej jakości dla iMessage?

Aby włączyć redukcję wysyłanych zdjęć, czyli zmniejszenie ich wagi a co za tym idzie także jakości, należy wejść do aplikacji Ustawienia → Wiadomości i na samym dole włączyć Tryb obrazu niskiej jakości.

Jeśli suwak obok opcji świeci się na zielono, to wysyłane obrazki będą miały niższą jakość. Włączenie opcji działa tylko na wychodzące wiadomości, chyba, że ktoś kto wysyła do Ciebie zdjęcie również ma włączony tryb kompresji.

Włączanie kompresji owysyłanych obrazów przez iMessage w iOS 10
Włączanie kompresji owysyłanych obrazów przez iMessage w iOS 10

Rzeczywista wielkość obrazu i kompresja jest ustalana w oparciu o jakość i rozmiar oryginalnego zdjęcia. Aplikacja iMessage bardzo ładnie kompresuje zdjęcia, w taki sposób, że na iPhone’ie nie będzie widać ogromnej różnicy w jakości. Wiadomo, że idealnie byłoby, gdybyśmy mogli sami dostosować rozmiar i jakość wysyłanej oraz odbieranej wiadomości, ale lepszy automat niż brak jakiejkolwiek opcji.

Osoby, które przechowują bez limity obrazy z wiadomości, powinny również dzięki nowemu trybowi zaoszczędzić trochę miejsca na iPhone’ie i iCloud – jeśli synchronizują iMessage’a.

Podsumowanie

Nowy tryb obrazu niskiej jakości będzie z pewnością wybawieniem dla osób, które posiadają niski pakiet danych komórkowych oraz małą ilość miejsca na iPhone’ie.

Pamiętajcie, że jeśli chcecie komuś wysłać obraz w lepszej jakości (w rozdzielczości 12+ MP) warto na chwilę wyłączyć tryb lub wysłać zdjęcie za pomocą poczty e-mail, która pozwala na wysyłanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, o wielkości powyżej 5 MB. Dodatkowo poczta pozwala na wysyłanie zaszyfrowanych załaczników.

Sprawdź listę wszystkich nowości w systemie iOS 10.

źródło: Apple