Etui antypodsłuchowe dla smartfonów

Projekt etui na iPhone’a, które udaremnia szpiegowanie rozmów, został wymyślony przez Andrew Huanga i Edwarda Snowdena – twórcy nazywają je maszyną introspekcyjną.

Etui antypodsłuchowe na iPhone'a 6 (Snowden, Huang)

Słynny Edward Snowden zaprezentował projekt nowego etui na iPhone’a, które zostało tak zaprojektowane, aby informować użytkownika, gdy jakakolwiek informacja z naszego telefonu jest przechwytywana przez osoby trzecie. Specjalne narzędzie pomiarowe monitoruje w czasie rzeczywistym, czy wewnętrzne anteny smartfona wysyłają niebezpieczne sygnały.

Cechy etui antypodsłuchowego:

  • mały ekran, na którym wyświetlane są ostrzeżenia o podejrzanych transmisjach,
  • współpracuje z iPhone’em 6, ale może być opracowany do współpracy z innymi modelami smartfonów,
  • ostateczny prototyp ma zostać wydany jeszcze w tym roku.

Na poniższym zdjęciu przedstawiona została koncepcja wyglądu etui antyszpiegowskiego po założeniu na smartfona iPhone6.  Makieta nietypowego etui została zaprezentowana w  MIT Media Lab w Cambridge, Massachusetts. Urządzenie będzie zawierać własny procesor, odrębny od procesora telefonu, aby uniknąć wpływu na etui przez jakiekolwiek złośliwe oprogramowania z samego telefonu. Na tylnej części znajdować się będzie także mały wyświetlacz, na którym będą wyświetlane na bieżąco wszelkie ostrzeżenia o próbie przejęcia/podsłuchu danych.

Snowden i Huang zwracają uwagę, że telefon w trybie samolotowym może nadal być podsłuchiwane. Twórcy rozważają także dodanie przełącznika, który natychmiast wyłączy telefon, jeśli wykryte zostaną podejrzane transmisje radiowe, sieci komórkowej, GPS, Wi-Fi, Bluetooth a nawet NPF (związane z Apple Pay) . Etui zostało zaprojektowane głównie z myślą o dziennikarzach, którzy wyruszają na wrogie terytoria, aby zachować prywatność i anonimowość lokalizacyjną.

Etui antypodsłuchowe na iPhone'a 6 (Snowden, Huang)

Ostateczny model nowego akcesorium będzie mogło obejmować selektywne wyłączanie kamery w telefonie, aby nie można było rozpoznać lokalizacji nawet po przechwyconym obrazie z aparatu.

Pierwsze modele będą udostępniane wyłącznie reporterom pracujących w niebezpiecznych krajach. Niewykluczone, że etui pojawi się także w sprzedaży detalicznej dla wszystkich użytkowników.

źródło: Daily Mail – Edward Snowden designs iPhone case that thwarts government spies: Gadget will alert you if you’re under surveillance