W Google Play pojawił się „Rozmiar do pobrania”

W sklepie Google Play pojawiła się nowa pozycja w szczegółach aplikacji, która informuje o rozmiarze danych do pobrania przy instalacji lub aktualizacji.

Rozmiar do pobrania - nowa pozycja w szczegółach aplikacji mobilnych w sklepie Google Play

W sklepie z aplikacjami mobilnymi na Androida Google Play wyświetlana jest teraz rzeczywisty rozmiar do pobrania, który potrzebny jest do zainstalowania oraz zaktualizowania aplikacji. Użytkownicy, którzy mają mało pamięci na dane mogą teraz z łatwością kontrolować, czy pobierana aktualizacja nie jest zbyt duża.

Jeśli aktualizacja zajmuje jedynie 3,73 MB, to zobaczysz tę informacje w Szczegółach aplikacji → Więcej informacji przy każdej aktualizowanej, lub nowo pobieranej appce na Androida. Taka informacja daje szansę, aby rozważyć, czy pobierać określone dane. Może to być przydatne jeśli łączymy się z siecią z roamingu lub jeśli po prostu mamy akurat mało miejsca w smartfonie.

W polskim sklepie, zarówno dla uaktualnień jak i nowych pobrań jest to „Rozmiar do pobrania”, w anglojęzycznej wersji sklepu jest rozróżnienia na „Download size” i „Update size”.

ĺDownload size” - Google Play - screen „Update size” - Google Play - screen

Oprócz wyświetlania dokładniejszych danych na temat rozmiaru pliku do pobranie, Google zmodyfikowało algorytm sklepu Google Play, który powoduje, że aktualizacje są znacznie mniejsze Większość aplikacji na Androida (98 procent z nich) pobiera tylko taką liczbę danych związanych z plikami APK, które potrzebne są do aktualizacji aplikacji i łączy nowe pliki ze starymi. Zaktualizowana algorytm ma spowodować, że rozmiar danych potrzebnych do pobrania zmniejszy się o około 50 proc. w zależności od danej aplikacji mobilnej. Taka zmiana na pewno przyspieszy wykonywanie aktualizacji aplikacji ze sklepu Google Play.

Wreszcie, ulepszone algorytmy kompresji Google’a zmniejszy pliki o wielkości 2 GB o nawet 12 proc. Właściciele smartfonów z wyższej półki mogą nie odczuć zmiany, ale Ci którzy mają tańsze urządzenia z ograniczoną pojemnością na dane z pewnością będą zadowoleni.

Poniżej przykład kompresji plików APK aplikacji Chrome:

Kompresja plików APK (na przykładzie aplikacji Chrome)

źródło: Android Developers Blog – Improvements for smaller app downloads on Google Play