Elektroniczne prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Od dzisiaj w Wielkiej Brytanii obowiązują elektroniczne prawa jazdy – wszystko jest w sieci.

Elektroniczne prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Od 8 czerwca Wielka Brytania wprowadziła elektroniczne (internetowe) prawa jazdy. Wciąż potrzebne są tzw. Photocard Driving Licence, ale odpowiednik papierowego prawa jazdy znajduje się w systemie internetowym.

Photocard Driving Licence służy do zapisywania dodatkowych informacji takich jak rodzaj pojazdów, na które obowiązuje licencja czy punkty karne, które znajdują się na koncie kierowcy. Dane na temat kierowców z Wielkiej Brytanii (poza Irlandią Północną) przechowywane są online i dostępne w każdej chwili i z każdego miejsca z dostępem do internetu.

Takie rozwiązanie ma wyeliminować część papierów i ułatwić udostępnianie informacji o historii jazdy na przykład przyszłemu pracodawcy: wystarczy udostępnić jednorazowy kod dostępu do licencji online, aby pobrać potrzebne poświadczenia. Nie oznacza to, że można całkowicie wyrzucić do kosza papierowy odpowiednik!

Zmiany w brytyjskim prawie jazdy

Istnieją pewne ograniczenia w nowym systemie internetowym. Kod dostępu ważny jest tylko przez 72 godziny, a DVLA znalazło się pod ostrzałem, szczególnie jeśli ktoś planuje intensywne wakacyjne jazdy samochodem i będzie chciał wypożyczać często auto. Agencje wynajmu samochodów muszą bowiem zobaczyć dokument, zanim zgodzi się pożyczyć samochód. Co jeśli nie będzie internetu, bądź kod dostępu wygaśnie, a telefoniczna obsługa skończy swoją zmianę?

Tutaj pojawiają się niewyjaśnione problemy, które nie zostały jeszcze odpowiednio rozwiązane.

Driving for a living: how to prove your driving record after the 8th June 2015

https://youtu.be/qoVARjxKbRQ

Agencje wynajmujące auta w większości chętnie pozbyłyby się obowiązku kontroli prawa jazdy, przed wypożyczeniem auta, ale to niesie za sobą zbyt wiele komplikacji i niebezpieczeństw.

Ze względu na to, że mogą pojawiać się kłopoty z wersją elektroniczną wskazane jest jednak posiadanie wersji papierowej. Jednak to dobry krok do cyfryzacji papierowych dokumentów, które zmuszeni jesteśmy posiadać.

internetowe prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

źródło: engadget – Say goodbye to your UK paper driving licence, it’s all online now via Gov.uk – Driving licence changes Updates and advice to motorists on abolition of the counterpart to the photocard driving licence.