Czy tak będzie wyglądał następny Macbook?

Mam nadzieję, że firma Apple wdroży ten pomysł w przyszłych generacjach komputerów Macbook – to może być początek nowej ery notebooków.

Pnel dotykowy w Macbookach - koncept (iKeys)

Coraz częściej pojawiają się doniesienia na temat tego, że w kolejnych generacjach komputerów Macbook pojawi się dotykowy panel zamiast klasycznych klawiszy funkcyjnych. Analityk Ming-Chi Kuo powiedział, że Apple już pod koniec tego roku planuje wielkie przeprojektowanie swoich flagowych laptopów. Nowa konstrukcja będzie przede wszystkim wyposażona w wyświetlacz dotykowy OLED, na którym będzie można konfigurować skróty i klawisze kontrolne. Czy to oznacza, że mysza już nie będzie potrzebna?

Co ciekawe, już w wrześniu 2014 roku takie właśnie rozwiązanie technologiczne i projektowe zaprezentował osobom związanym z firmą Apple Łukasz Majer, z polskiej firmy Omni Mobile. Poniższy film prezentujący koncepcję dotykowego panelu OLED miał być wówczas przesłany jako niepubliczny materiał tylko do zainteresowanych osób. Autor odnotował kilkanaście obejrzeń z Kaliforni i co ciekawe Apple odpowiedziało wówczas, że nie jest zainteresowane współpracą.

Nie wiemy, czy Apple pracowało już wtedy nad podobnym rozwiązaniem i czy zostanie ono wdrożone, interesujące jest jednak to, że coraz głośniej i częściej pojawiają się informacje o dotykowym panelu w Macbookach.

Poniższe wideo pokazuje bardzo dokładnie, jakie mogło by być zastosowanie i w jaki sposób mógłby działać panel dotykowy w Macbookach.

Projektant Martin Hajek w 2015 roku również zaprezentował podobną wizualizację Macbooka z dotykowym panelem w miejscu klawiszy funkcyjnych. Jeśli końcowy produkt Apple’a, będzie wyglądał jak na wizualizacjach Majera i Hajka, to z pewnością zrewolucjonizuje podupadający rynek laptopów.

Dotykowy ekran OLED wyświetlałby elektroniczne klawisze, które zmieniałyby się w zależności od tego jakiej używamy aplikacji. Na przykład aplikacje iTunes lub Spotify mogłyby wyświetlać tam elementy sterujące odtwarzaczem muzyki. Zastosowań jest bardzo wiele i tylko wyobraźnia programistów i projektantów jest tutaj ograniczeniem.

Panel dotykowy OLED w Macbooku - koncept Martin Hajek

Oczekuje się, że Apple ma dodać obsługę asystenta Siri w komputerach Mac (nowy system macOS) oraz zmienić wszystkie porty na nowy standard USB-C. Oto jak ekran dotykowy mógłby wyglądać w ciemności – robi wrażenie prawda?

Panel dotykowy OLED w Macbooku (widok w nocy) - koncept Martin Hajek

Jeśli pogłoski są prawdziwe, to jeszcze w tym roku dowiemy się, czy Apple wdroży ten pomysł i ciekawe jest jaki wpływ na jego realizację miały przesłane przez Łukasza Majera propozycje?

Daj znać w komentarzu, co sądzisz o takim rozwiązaniu?

źródło: film YouTube z kanału Omni Mobile (Łukasz Majer, Martin Hajek – Macbooks meets OLED