Viv: The Global Brain – inteligentny asystent

Twórcy asystenta głosowego Siri zapowiedzieli wydanie w przyszłym tygodniu  nowego asystenta Viv, opartego na sztucznej inteligencji (AI).

Viv: The Global Brain - inteligentny asystent od twórców Siri

Być może nie wszyscy wiedzą, ale Siri nie zostało stworzony przez Apple’a. Mobilny asystent głosowy działający na systemie iOS był niezależna aplikacją, zanim firma z Cupertino wykupiło go w 2010 roku. Obecnie, pierwotni twórcy Siri zapowiedzieli premierę całkowicie nowej technologii opartej na sztucznej inteligencji (AI – z ang. Artificial Intelligence) o nazwie Viv, która ma być lepsza niż jakikolwiek obecnie działający wirtualny asystent.

Jedna trzecia zespołu, który pracował nad Siri, w tym założycieli Dag Kittlaus i Adam Cheyer, od 3,5 roku pracują nad nowym produktem Viv. Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się jeszcze w 2003 roku, zanim jeszcze powstało Siri. W tym czasie Cheyer zarządzał zespołem pracującym nad projektem dla Departamentu Obrony w celu utworzenia inteligentnego, osobistego asystenta nowej generacji.

Według twórców, Kittlausa i Cheyera Viv jest tym, czym Siri chciałoby być. Kittlaus opisuje Siri bardziej jako chatbota, w porównaniu z Viv który może obsługiwać złożone zapytania i wykonywać wiele zadań jednocześnie, do czego obecny asystent Apple’a nie jest zdolny. Nowy asystent zwany Mózgiem Świata (The Global Brain) będzie mógł być wykorzystywany bez wpisywania czegokolwiek na smartfonie i bez pobierania specjalnej aplikacji.


Z Viv, będziemy w stanie zrobić takie rzeczy, jak zamówienie pizzy, taksówki z Ubera lub książki, tak jakbyś mówił do prawdziwej osoby. Aby to było możliwe, Viv będzie współpracować z około 50 partnerami takimi jak Uber , GrubHub, Zocdoc i SeatGuru.

Obecnie istnieje wiele asystentów cyfrowych różnych firm, które twierdzą, że są lepsze od Siri, na przykład Amazon Alexa, który również korzysta z tego, że zintegrowany jest z usługami firm trzecich.

W poniedziałek, 9 maja br. dowiemy się, czy asystent Viv zrewolucjonizuje rynek sztucznej inteligencji?

Zapewne wkrótce pojawi się więcej informacji na oficjalnej stronie projektu.

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj