Viv: The Global Brain – inteligentny asystent

Twórcy asystenta głosowego Siri zapowiedzieli wydanie w przyszłym tygodniu  nowego asystenta Viv, opartego na sztucznej inteligencji (AI).

Viv: The Global Brain - inteligentny asystent od twórców Siri

Być może nie wszyscy wiedzą, ale Siri nie zostało stworzony przez Apple’a. Mobilny asystent głosowy działający na systemie iOS był niezależna aplikacją, zanim firma z Cupertino wykupiło go w 2010 roku. Obecnie, pierwotni twórcy Siri zapowiedzieli premierę całkowicie nowej technologii opartej na sztucznej inteligencji (AI – z ang. Artificial Intelligence) o nazwie Viv, która ma być lepsza niż jakikolwiek obecnie działający wirtualny asystent.

Jedna trzecia zespołu, który pracował nad Siri, w tym założycieli Dag Kittlaus i Adam Cheyer, od 3,5 roku pracują nad nowym produktem Viv. Pierwsze prace nad projektem rozpoczęły się jeszcze w 2003 roku, zanim jeszcze powstało Siri. W tym czasie Cheyer zarządzał zespołem pracującym nad projektem dla Departamentu Obrony w celu utworzenia inteligentnego, osobistego asystenta nowej generacji.

Według twórców, Kittlausa i Cheyera Viv jest tym, czym Siri chciałoby być. Kittlaus opisuje Siri bardziej jako chatbota, w porównaniu z Viv który może obsługiwać złożone zapytania i wykonywać wiele zadań jednocześnie, do czego obecny asystent Apple’a nie jest zdolny. Nowy asystent zwany Mózgiem Świata (The Global Brain) będzie mógł być wykorzystywany bez wpisywania czegokolwiek na smartfonie i bez pobierania specjalnej aplikacji.

Z Viv, będziemy w stanie zrobić takie rzeczy, jak zamówienie pizzy, taksówki z Ubera lub książki, tak jakbyś mówił do prawdziwej osoby. Aby to było możliwe, Viv będzie współpracować z około 50 partnerami takimi jak Uber , GrubHub, Zocdoc i SeatGuru.

Obecnie istnieje wiele asystentów cyfrowych różnych firm, które twierdzą, że są lepsze od Siri, na przykład Amazon Alexa, który również korzysta z tego, że zintegrowany jest z usługami firm trzecich.

W poniedziałek, 9 maja br. dowiemy się, czy asystent Viv zrewolucjonizuje rynek sztucznej inteligencji?

Zapewne wkrótce pojawi się więcej informacji na oficjalnej stronie projektu.