Otworzono pierwszy Supercharger Tesli w Polsce

Firma Tesla otworzyła pierwszą w Polsce stację swoich superładowarek przeznaczonych tylko dla samochodów marki Tesla.

W 2016 roku otwartych zostanie 7 Superchargerów Tesli w Polsce

Firma Tesla otworzyła na stacji Orlen Kostomłoty, przy Drodze Krajowej 5 w Kostomłotach pod Wrocławiem, pierwszą stację z czterema stanowiskami ładowarek, które są zasilane przez dwa Superchargery o mocy 120 kW każdy. Jest to pierwsza stacja firmy w Polsce, a w 2016 roku powstanie ich w naszym kraju w sumie 7. Pozostałe sześć  Superchargerów stanie w okolicach Poznania, Rzeszowa, Katowic, Białegostoku i Łodzi oraz na trasie A1 między Gdańskiem a Warszawą.

Ciężko powiedzieć ile elektrycznych samochodów marki Tesla jeździ po polskich drogach, ale budżetowy Tesla Model S może przyczynić się do zwiększenia tego odsetka, więc dodatkowe stacje mogą się przydać. Na stronie internetowej Tesla Motors można znaleźć na mapie dokładne miejsca planowanych otwarć nowych stacji.

Planowane stacje Supercharger Tesla w Polsce (2016 rok)

Superładowarki Tesli przeznaczone są wyłącznie do ładowania samochodów marki Tesla, a właściciele mogą ładować za ich pomocą swoje ekologiczne auta za darmo, przez całą dobę i każdego dnia tygodnia. Polityka firmy bowiem polega na tym, że klienci płacą jedynie za samochód, a ładować mogą je dożywotnio zupełnie bezpłatnie.

Dzięki stacji szybkiego ładowania Tesla Supercharger można bardzo szybko naładować samochód wyprodukowany przez amerykańską firmę Elona Muska. W niecałą godzinę (ok. 40 min) można naładawać akumulator do 75%. Pełne ładowanie trwa około 75 minut, ponieważ ostatnie 20% ładowane jest za pomocą niższego napięcia, aby nie uszkodzić akumulatorów.

Czas ładowania akumulatora Tesli do 80% i 100% za pomocą Superchargera
Czas ładowania akumulatora Tesli do 80% i 100% za pomocą Superchargera

Po pół godzinie ładowania Superchargerem można przejechać samochodem Tesla 270 km, dla porównania auto ładowane w tym samym czasie ładowarką o mocy 50 kW przejedzie zaledwie 136 km. Domowe gniazdka elektryczne o mocy 11 kW naładują w 30 minut Teslę do takiego poziomu, żeby zrobić niecałe 27 km.

Liczba km jaką przejedzie Tesla po naładowaniu ładowarkami o różnej mocy
Liczba km jaką przejedzie Tesla po naładowaniu ładowarkami o różnej mocy

źródło: Tesla Motors