Ile Apple zarabia na jednym iPhone’ie SE?

Wykres pokazujący ile kosztuje wyprodukowanie nowego iPhone’a SE i ile Apple zarabia na jego sprzedaży w porównaniu z iPhone’em 6s?

Nowy iPhone SE jest najtańszym iPhone’em w historii firmy, ale czy 399 dolarów (w polskim sklepie Apple Store cena wynosi 2149 zł) za 16-gigabajtowy model jest dobrą okazją?

Zgodnie z szacunkami firmy analitycznej IHS, wyprodukowanie modelu iPhone SE 16 GB (z tą sama specyfikacja sprzętową co iPhone 6s) kosztuje firmę Apple około 160 dolarów (603 zł). Dla porównania produkcja droższego modelu iPhone’a 6s Plus (także wersji 16 GB) kosztuje firmę 236 dolarów (ok. 890 zł), o 76 dolarów więcej, co daje ok. 48% więcej od budżetowego modelu.

Cena detaliczna iPhone’a 6s Plus jest jednak wyższa o 350 dolarów (w polskim sklepie o 1550 zł) od ceny iPhone’a SE i wynosi 3699 zł. Oznacza to, że klienci płacą 88% więcej niż za produkt, którego produkcja jest zaledwie o 48% droższa…

Z punktu widzenia firmy Apple i jej strategii, ten rodzaj dyskryminacji cenowej ma sens. Zainteresowanie tańszym iPhone’em SE jest prawdopodobnie dużo wyższe niż highendowym iPhone’em 6s Plus, stąd wyższa marża na droższym produkcie.

Ten wykres porównuje koszty produkcji i cen detalicznych iPhone’a SE i iPhone’a 6s Plus:

Ile Apple zarabia na jednym iPhone'ie?

źródło: Statista – The Economics Behind the iPhone SE