Android Beta Program nie tylko na Nexusy

Program wersji Android Beta Google’a może zostać wkrótce rozszerzony o inne urządzenia mobilne niż Nexusy.

Android Beta Program (Android N, 2016)

Z kodu źródłowego mobilnego systemu operacyjnego Android N wynika, że Android Beta Program może wkrótce zostać rozszerzony o kolejne urządzenia mobilne, tym razem spoza stajni Google’a. Smartfony i tablety innych producentów będą mogły brać udział w Programie wersji beta na Androida, dzięki czemu system zostanie gruntownie przetestowany przed oficjalną premierą.

Jeśli masz urządzenie z Androidem, lub planujesz na zakup jednego w najbliższej przyszłości, to musisz wiedzieć, że aktualizacja mobilnego systemu Android zależy od producenta i operatora komórkowego. Zanim finalna wersja systemu Android trafia na inne urządzenie niż Nexus mija zawsze sporo czasu, przez co tempo przyjęcia najnowszej wersji zawsze jest bardzo powolna.

W przypadku wersji Android Beta Program, aktualizacja miałaby  zostać przyspieszona i aktualizacja testowej wersji powinna być dostępna od razu.

Czym jest i jak działa Program wersji beta na Androida N?

Program wersji beta na Androida umożliwia programistom wypróbowanie przedpremierowych wersji tego systemu. Ten program jest obecnie skierowany do programistów i nie jest przeznaczony do używania na głównym urządzeniu. Urządzenia zarejestrowane w programie otrzymują aktualizację OTA (z ang. over-the-air – bezprzewodowa) do najnowszej wersji beta Androida N. Aktualizacje otrzymywane w ramach tego programu zawierają niestabilne wersje przedpremierowe, w których mogą występować błędy i defekty mające wpływ na urządzenie.

Możesz pozostać w programie wersji beta na Androida nawet po wydaniu wersji N, aby testować przyszłe wydania serwisowe (MR – maintenance release) Androida N. Jeśli zdecydujesz się pozostać w programie, Twoje urządzenie będzie automatycznie otrzymywać aktualizacje OTA wersji przedpremierowych wydań MR w miarę ich udostępniania. Po zakończeniu programu zaczniesz otrzymywać normalne aktualizacje publiczne. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z uczestnictwa w programie i przywrócić stabilną publicznie dostępną wersję Androida. Uwaga: gdy wyrejestrujesz z programu urządzenie, na którym jest zainstalowana wersja beta Androida, wszystkie dane użytkowników zapisane w jego pamięci zostaną usunięte.

Urządzenia, które spełniają wymagania Programu Android Beta

Obecnie jedyną przeszkodą w przystąpieniu do programu jest oczywiście sprzęt. Urządzenia, które spełniają wymagania programu to: Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, General Mobile 4G (Android One).

Urządzenia spełniające wymagania programu, na których jako główny użytkownik jest zalogowane Twoje konto Google, są pokazywane na tej stronie: play.google.com/settings. Aby zobaczyć listę kont używanych na urządzeniu, otwórz Ustawienia > Konta > Google.

W kodzie najnowszej wersji beta nie ma nic na temat producentów urządzeń, którzy będą mogli dopuścić swoje urządzenia do programu. Dzięki wnikliwości jednego z użytkowników serwisu Reddit widzimy, że w kodzie Androida N jedna linia sugeruje, że Program wersji beta na Androida będzie dostępny dla użytkowników innych urzadzeń począwszy od kolejnych wersji systemu (w tym urządzeń partnerów OEM):

Accompanying Android Beta program for consumers, starting later in the preview — more supported devices, including devices from OEM partners — seamless OTAs for your devices, from initial release to final N release without flashing.

Fragment kodu systemu Android N
Fragment kodu systemu Android N

Będziemy uważnie śledzić, czy program zostanie udostępniony dla urządzeń takich producentów jak Motorola, Samsung, Sony, HTC,  LG i pozostałych.

źródło: Google – Program wersji beta na Androida, SlashGear