MasterCard przyspiesza rozwój płatności mobilnych

Alior Bank i Bank Millenium jako jedne z pierwszych banków w Polsce będą oferować najbezpieczniejszą formę cyfrowych płatności MDES.

MasterCard Digital Enablement Service MDES

Popularność płatności cyfrowych na całym świecie rośnie w tempie wykładniczym. MasterCard prognozuje, że do 2020 r. 38% płatności realizowanych w Europie będą stanowić transakcje cyfrowe. Ta zmiana zachowań konsumentów zachodzi z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa transakcji dzięki usłudze MasterCard Digital Enablement Service (MDES), która umożliwia wykonywanie płatności przez dowolne urządzenie, w oparciu o metodę tzw. tokenizacji.

— MDES to oparte o standardy rynkowe, łatwe do wdrożenia rozwiązanie MasterCard, dzięki któremu różnorakie urządzenia, np. z rodzaju tzw. wearables, mogą pełnić rolę zbliżeniowej karty płatniczej. Dzięki MDES konsumenci mogą bezpiecznie i wygodnie płacić za pomocą wielu różnych urządzeń. Z kolei ich producenci zyskują prosty sposób dostosowania tych urządzeń do standardów płatności bezgotówkowych, tak żeby mogły one komunikować się z systemami IT banków czy sklepów – wyjaśnia Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale MasterCard Europe.

Obecnie wydawcy kart płatniczych i portfeli cyfrowych realizują ponad 60 projektów opartych na MDES w 18 krajach Europy. Na przykład w Wlk. Brytanii MDES łączy z usługą Apple Pay banki obsługujące ponad 70% posiadaczy kont w tym kraju. Jeśli chodzi o operatorów portfeli cyfrowych, Google ogłosił niedawno zamiar wprowadzenia w Wlk. Brytanii usługi Android Pay bazującej na MDES.

Od 2013 r. MasterCard współpracuje z wydawcami i akceptantami kart, aby zbudować podstawę bezpiecznychna rzecz zbudowania płatności cyfrowych, która zapewni konsumentom najwyższy poziom bezpieczeństwa, bez względu na sposób płatności. W 2014 r. Apple uruchomił wykorzystującą MDES usługę portfela cyfrowego pod nazwą Apple Pay. Wkrótce potem wprowadzone zostały analogiczne usługi Samsung Pay i Android Pay, dzięki czemu klienci mogą korzystać z bezpiecznych transakcji opartych na tokenizacji za pośrednictwem różnych platform operacyjnych.

Wdrożenie MasterCard Digital Enablement Service (MDES) umożliwi Alior Bankowi wprowadzenie najbardziej zaawansowanych rozwiązań płatności mobilnych dostępnych dzisiaj na rynku. Dzięki połączeniu możliwości MDES i aplikacji mobilnych Alior Banku nasi klienci otrzymają dostęp do szeregu portfeli płatnościowych, technologii HCE czy płatności zbliżeniowych, z wykorzystaniem urządzeń mobilnych czy tzw. Internetu rzeczy. Obecnie pracujemy z MasterCard pełną parą, żeby udostępnić to nowe rozwiązanie w trzecim kwartale tego roku – mówi Tomasz Motyl, Chief Innovation Officer w Alior Banku SA.

https://youtu.be/GSiBlFFwALU

— Wykorzystanie MDES umożliwi udostępnienie użytkownikom aplikacji mobilnej Banku Millennium płatności zbliżeniowych HCE telefonem. „Jesteśmy w trakcie prac nad wdrożeniem HCE z MasterCard, planujemy uruchomienie usługi dla klientów na koniec drugiego kwartału tego roku – mówi Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej Banku Millennium.

Dodatkowo, MasterCard ułatwia dostęp do technologii tokenizacji, oferując usługi MDES Express i MDES for Merchants zainteresowanym wydawcom i akceptantom, bez względu na ich wielkość. MDES Express stanowi istotny krok w rozwoju usługi, gdyż usprawnia współpracę operatorów portfeli cyfrowych, producentów urządzeń, sprzedawców detalicznych i innych dostawców usług e-płatności z bankami. Kolejne rozwiązanie, MDES for Merchants, udostępnia sklepom internetowym usługi tokenizacji i cyfryzacji w połączeniu z kryptogramami specyficznymi dla danej transakcji, co zapewnia bezpieczeństwo transakcji typu card on file, wykorzystujących technologię EMV. Zaletą tej usługi dla akceptanta płatności jest eliminowanie związanych z nimi kosztów, zmniejszenie ryzyka i wydatków związanych z przechowywaniem danych kart płatniczych oraz zwiększenie wskaźnika zatwierdzonych transakcji.

Technologia MDES nie ogranicza się już obecnie tylko do telefonów komórkowych. Podczas konferencji Money 20/20 w 2015 r. MasterCard zaprezentował możliwości realizacji płatności przez różnorodne urządzenia, takie jak np. samochody, ubrania czy akcesoria „ubieralne” (tzw. wearables). Wszystkie te urządzenia umożliwiają realizację płatności dzięki MDES, co daje konsumentom dużą swobodę przy płaceniu za zakupy, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Natomiast podczas targów Mobile World Congress w 2016 r. MasterCard wspólnie z firmą Coin przedstawili program dla producentów urządzeń, mający na celu przyspieszenie procesu implementacji funkcji płatności w urządzeniach typu wearables, a tym samym znaczne obniżenie początkowych nakładów dla ich producentów.

— Cyfrowe płatności to sposób na łatwiejsze i wygodniejsze zakupy. Już dziś możemy zrezygnować z noszenia portfela, regulując drobne płatności zbliżeniowo, za pomocą inteligentnego zegarka czy opaski. Łatwo wyobrazić sobie, że w niedalekiej przyszłości nasza lodówka sama zamówi zakupy online i automatycznie ureguluje za nie płatność, a nasz samochód sam zapłaci za przejazd autostradą. Żeby jednak takie udogodnienia mogły stać się codziennością, potrzebne jest bezpieczne i łatwe do wdrożenia rozwiązanie, takie jak MDES – dodaje Aleksander Naganowski.

Zobacz także: Biometria i wereables w płatnościach mobilnych

źródło: informacja prasowa