Na jakich urządzeniach przeglądamy strony WWW?

Ruch internetowy z urządzeń mobilnych, czyli jak przeglądamy strony internetowe w Polsce? Sprawdź najnowsze dane.

W jakich krajach najchętniej przeglądamy strony za pomocą urządzeń mobilnych? Coraz częściej chętnie wykorzystujemy smartfon lub tablet do przeglądania stron internetowych, ale komputery nadal generują większość ruchu w internecie. Z danych Gemiusa wynika, że w 2015 roku trend wzrostowy dla ruchu pochodzącego z innych urządzeń utrzymywał się w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wzrósł także w Polsce.

Cieszy mnie fakt, że odwiedzający nasz serwis mobiRANK.pl to głównie użytkownicy mobilni i stanowicie większość odwiedzających, w stosunku 48% desktopy do 52% dla urządzeń mobilnych!

Zobacz także: Najpopularniejsze smartfony i tablety w Polsce

Na jakich urządzeniach przeglądane są strony WWW w krajach CEE
Na jakich urządzeniach przeglądane są strony WWW w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) (stan na grudzień 2015)

Największy ruch mobilny w Chorwacji, najmniejszy na Ukranie

Ogólne zmiany na przestrzeni zeszłego roku nie są jednak spektakularne. Choć udział urządzeń mobilnych w generowaniu odsłon rośnie, tempo wzrostu w 2015 roku nie było jednak szczególnie szybkie. Według danych Gemiusa, największy wzrost ruchu mobilnego odnotowano w Chorwacji. Jedynie na Ukrainie ruch z tabletów i smartfonów zmniejszył się od stycznia 2015 roku – z urządzeń mobilnych pochodzi zaledwie 4,3 proc. tego ruchu.

Największy ruch mobilny w sieci generują internauci w Chorwacji (38,8 proc.). Na kolejnych miejscach rankingu znajdują się Słowacja (24,3 proc.) oraz Węgry (22,5 proc.). Ponad 20 proc. ruchu z tabletów i smartfonów generują także internauci w Polsce (20,7 proc.) i w Słowenii (20,5 proc.).

W pozostałych analizowanych krajach ruch mobilny nie przekracza 20 proc. Czechy (15,5 proc.) i Białoruś (10,6 proc.) nadal wyprzedzają zdecydowanie Ukrainę – jedyny z analizowanych krajów, w którym ruch nie tylko utrzymuje się na poziomie poniżej 5 proc., ale także spadł od stycznia 2015 roku.

Zaprezentowane przez Gemiusa dane dotyczą wyłącznie przeglądania stron WWW i nie uwzględniają aplikacji zainstalowanych na smartfonach i tabletach, a także w innych urządzeniach (konsole, telewizory, odtwarzacze CVC/Blue Ray).

źródło: Gemius Polska – Komputer kontra smartfon i tablet. Jak przeglądamy strony WWW?