Najpopularniejsze smartfony i tablety w Polsce

Polacy najchętniej korzystają z tabletów i smartfonów firmy Samsung, nastepnie najpopularniejsze są urządzenia Apple’a i LG – sprawdź ranking producentów mobilnych w Polsce i wybranych krajach Europy.

Mobilni Internauci w Polsce najczęściej przeglądają krajowe strony internetowe na urządzeniach firmy Samsung. Według analiz firmy Gemius południowokoreański producent wyprzedził takie marki jak Apple i LG.  Sprawdzono, którzy producenci mogą pochwalić się tym, że na ich urządzeniach mobilnych internauci najczęściej łączą się z lokalną siecią internetową. Pod uwagę wzięto dane z lipca 2015 roku dotyczące takich krajów jak: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Słowenia, Chorwacja. Ranking bazuje wyłącznie na liczbie odsłon.

Ranking najpopularniejszych producentów urządzeń mobilnych w Polsce i na świecie

Okazuje się, że w dziewięciu na dwanaście rynków na pierwszym miejscu znajduje się Samsung – biorąc pod uwagę odsetek odsłon krajowych stron WWW wykonanych na urządzeniach mobilnych poszczególnych producentów. Jedynie w Rosji, Estonii i na Ukrainie najwyższe miejsce na podium należy do Apple’a.

Warto zauważyć, że w krajach, w których najwięcej odsłon krajowych stron internetowych wykonano za pomocą urządzeń mobilnych Apple’a, na drugim miejscu w rankingu pojawia się Samsung. Z kolei tam, gdzie króluje południowokoreański producent, srebro przypada firmie z Cupertino.

Ranking producentów mobilnych w Polsce i Europie Środkowej (2015)

Samsung, Apple i…?

Na najniższym miejscu na podium w zależności od analizowanego rynku pojawiają się dwie marki azjatyckie (Sony i LG) i jedna europejska (Nokia).

Ranking systemów operacyjnych w Polsce i 12 krajach europejskich

Analitycy Gemiusa przeanalizowali także, jakie systemy operacyjne cieszą się największą popularnością w dwunastu wybranych krajach europejskich. W Polsce internauci najczęściej łączą się z siecią za pomocą systemu operacyjnego Windows 7. Na drugim miejscu znajdują się urządzenia wyposażone w Androida, a na trzecim – Windowsa 8.1.

Microsoft niedawno wprowadził na rynek oficjalną wersję najnowszego oprogramowania systemowego – Windows 10. Z tej okazji Gemius postanowił przyjrzeć się najpopularniejszym systemom operacyjnym w dwunastu wybranych krajach: w Polsce, w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Estonii, na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rosji, Słowenii i Chorwacji. Analizowane dane pochodzą z czerwca 2015 roku i dotyczą odsłon stron krajowych, które wykonano z terytorium badanego kraju.

Ranking systemów operacyjnych w Polsce i wybranych krajach Europy (2015)

W Polsce prym wiedzie Windows 7. Za jego pomocą użytkownicy sieci wykonują 41 proc. odsłon krajowych stron WWW. W trójce najpopularniejszych systemów operacyjnych w naszym kraju znajduje się także Android (19 proc.) i Windows 8.1 (14 proc.).

Zobacz także: Ranking przeglądarek internetowych w Polsce i Europie

źródło: Gemius – W Polsce tablety i smartfony Samsunga najpopularniejszeWindows 7 wciąż liderem