Hyper Poland zbiera na budowę prototypu Hyperloop Pod

Polscy inżynierowie, pod kierownictwem prof. Piechny, zbierają środki na wykonanie prototypu pojazdu Hyperloop Pod do 2. etapu konkursu SpaceX.

Hyperloop Pod zaprojektowany przez Hyper Poland

Konkurs Hyperloop Pod Competition organizowany jest przez firmę SpaceX pod patronatem jej założyciela Elona Muska. Do udziału w konkursie zaproszone zostały uczelnie techniczne i firmy inżynierskie z całego świata. Polski zespół Hyper Poland wywodzący się ze startupu Carbor Workshop,  Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocłąwskiej oraz firm projektowych zbiera fundusze na zbudowanie prototypu do ostatniego 2. etapu konkursu. Obecnie w projekt zaangażowało się  25 osób wśród których są specjaliści z wielu dziedzin a kierowniczy mu prof. Janusz Piechna. Zespół jest w stanie nie tylko przygotować projekt do konkursu, ale także podjąć temat budowy Hyperloop’a w Polsce.

Na początek jednak chcą wykonać prototyp w skali 1:24. Następnym krokiem będzie przygotowanie krótkiego toru testowego oraz małej wersji Hyperloop’a w wersji cargo.

Konkurs Hyperloop Pod Competition  podzielony jest na 3 etapy:

 1. Projekt Wstępny (zakwalifikowało się 1200 drużyn z całego świata)
 2. Projekt Szczegółowy (300 drużyn, w tym 2 z Polski)
 3. Wykonanie Prototypu (wyniki eliminacji na początku lutego 2016 r.) 

Co to  jest Hyperloop Pod?

Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu będący połączeniem pociągu i samolotu. Umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 min z prędkością bliską prędkości dźwięku, no dobrze ponad 1000 km/h. Wyglądem przypomina kapsułę poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 km, dzięki temu znacząco redukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.

Szkic pojazdu Hyperloop Pod zaprojektowanego przez Hyper Poland
Szkic pojazdu Hyperloop Pod zaprojektowanego przez Hyper Poland

Cel: Podróż z prędkością dźwięku – akcja crowdfundingowa Hyper Poland na Odpal Projekt

Zespół zbiera  pieniądze na budowę prototypu nowego środka transportu  w serwisie crowdfundigowym Odpal Projekt. Dzięki wsparciu zespół może dołączyć do grona liderów innowacji i pokazać potęgę polskiej myśli technicznej.

Jednak, aby tego dokonać, muszą zbudować prototyp Hyperloop Pod do zademonstrowania technologii w Teksasie a wcześniej przeprowadzenia pierwszych testów. Na początek ma to być model w skali 1:24 wydrukowany na drukarce 3D. Duży koszt wynika ze skomplikowania projektu. Wydruk będzie składał się z wielu bardzo precyzyjnych elementów, które muszą być wykonane z dużą dokładnością.

W zależności od zebranej kwoty model będzie mniej lub bardziej zaawansowany.

Kosztorys projektu:

 • 24 000 zł – przygotowanie i wydruk 3D modelu kapsuły
 • 12 000 zł – wyjazd 4 osób na zawody do USA
 • 4 000 zł – koszty związane z przeprowadzeniem kampanii crowdfundingowej

Progi:

 • za 40 000 zł – model w skali 1:24 wydrukowany na drukarce 3D – wykonany zostanie bardzo dokładny model pojazdu na drukarce 3D w technologii proszkowej
 • 70 000 zł – zaawansowany model w skali 1:24 – model z ruchomą turbiną poruszaną silnikiem elektrycznym
 • 100 000 zł – złożony model stacji – model stacji przeładunkowej demonstrujący zaawansowany system logistyczny
 • 150 000 zł  – pełnowymiarowa makieta przedziału pasażerskiego, do której będzie można wsiąść i poczuć się jak w prawdziwym Hyperloopie. Model posłuży do przetestowania ergonomii wnętrza.

W zamian za wsparcie projektu zostały przygotowane wyjątkowe nagrody, które można otrzymać wspierając projekt odpowiednią kwotą. Każdy kto wesprze projekt oprócz poniższych nagród rzeczowych otrzyma zaproszenie na prezentację prototypu.

 • za 20 zł  pocztówka z Texasu
 • za 50 zł  ilustracja A4 – wysokiej jakości ilustracja pojazdu w ramce, z podpisami wszystkich członków zespołu
 • za 80 zł  koszulka Hyper Poland Team
 • za 120 zł  portfel z karbonu zCARBONka – minimalistyczny portfel z włókna węglowego z logo teamu projektowego
 • za 150 zł  karbonowy scyzoryk Victorinox z ręcznie wykonanymi okładkami z włókna węglowego z logo zespołu
 • za 190 zł wysokiej jakości ilustracja pojazdu w pięknej ramce z włókna węglowego z podpisami wszystkich członków zespołu na odwrocie
 • za 250 zł  miesięczny kurs rysunku od Studia Creativity
 • za 400 zł  Pakiet CARBON: portfel zCARBONka, scyzoryk oraz spinki do mankietów – wszystko wykonane z włókna węglowego
 • za 1000 zł Sponsor Srebrny
 • za 2500 zł Sponsor Złoty + kolorowy model 3D pojazdu
 • za 5000 zł  Sponsor Platynowy + kolorowy model 3D pojazdu
 • 15 000 zł  Sponsor strategiczny

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie akcji na Odpal Projekt: W 35 min z Gdańska do Krakowa

Akcja crowdfundingowa rozpoczęła się wczoraj i zebrano 6740 zł, czyli 17% pierwszej potrzebnej kwoty. Akcja potrwa jeszcze 30 dni. Zachęcamy do wsparcia, oprócz nagród rzeczowych będziecie mieć satysfakcję, że wsparliście słuszny cel!

Zespół projektowy Hyper Poland
Zespół projektowy Hyper Poland

Ten projekt zostanie zrealizowany niezależnie od osiągnięcia celu finansowego. Po zakończeniu projektu (fundusze zbierane są do 14.02.2016) projektodawca będzie kontaktował się w sprawie odbioru nagrody.

My również wsparliśmy projekt i życzymy powodzenia i sukcesów, najpierw w budowie prototypu, a później kto wie? może prawdziwego Hyperloop Pod w Polsce!

źródło: Odpa Projekt – W 35 min z Gdańska do Krakowa