Zaprojektuj kapsułę dla Hyperloop i stań się sławny

Firma SpaceX Elona Muska organizuje konkurs na najlepszy projekt kapsuły dla pojazdu przyszłości Hyperloop.

Konkurs na kapsułę dla Hyperloop od Space X

Już kilka prywatnych firm intensywnie pracuje nad rozwojem komercyjnej wersji pojazdu Hyperloop pomysłu Elona Muska. Jednocześnie firma SpaceX organizuje konkurs na projekt kapsuł.

Konkurs na projekt kapsuły Hyperloop

Konkurs adresowany jest do studentów i niezależnych zespołów projektowo-inżynierskich. Wyzwaniem jest zbudowanie koncepcji poda (kapsuły) rzeczywistych rozmiarów, która będzie wykorzystywana w nowoczesnym systemie transportu dużych prędkości.

Zwycięski projekt zostanie wykorzystany, już następnego lata, do zbudowania pełnowymiarowego pojazdu, który zostanie umieszczony na jednomilowym torze testowym w zakładzie SpaceX w Hawthorne w Kalifornii.

Projekt Hyperloop

Zanim prawdziwe kapsuły Hyperloop zostaną zbudowane, firma zorganizuje w styczniu 2016 roku weekend projektowania w A&M University w Teksasie. Podczas imprezy zespoły projektowe będą miały okazję spotkać się z przedstawicielami firmy SpaceX.

Co to jest Hyperloop?

Hyperloop to projekt superszybkiego pojazdu zaprezentowany przez Elona Muska i jego firmę SpaceX. Pojazd ma być ekologiczny i bardziej ekonomiczny niż obecne środki transportu. Oprócz zalet związanych z inteligentnym wykorzystaniem energii, podróż ma być bezpieczniejsza, wygodniejsza i tańsza. Prędkość jaką miałby osiągać ten pojazd przyszłości to 1200 km/h – imponujące, bowiem 550 km można byłoby pokonać w 30 minut! Sam Elon Musk mówi, że Hyperloop to połączenie samochodu i samolotu.

Kapsuła pojazdu Hyperloop

Wynalazek składający się z wagonów miałby poruszać się w specjalnym torze w kształcie rury. Ludzie podróżowali by w nim w pozycji półleżącej w tzw. kapsułach-wagonikach, które wystrzeliwane byłyby co 30 sekund.Mechanizm poruszania polega na tym, że wagoniki napędzane byłyby przez sprężone powietrze, które zamieniane będzie na energię.

Budowa pierwszej sieci Hyperloop o długości 550 km ma wynieść ok. 7 mld dolarów. W planach jest zbudowanie połączeń na całym świecie.

Firma SpaceX Elona Muska nie będzie zajmowała się rzeczywistym rozwojem systemu sieci Hyperloop, ale opracowaniem funkcjonalnego prototypu.

Zespoły projektowe, które nie planują wziąć udziału w konkursie wciąż mogą składać projekty dla części kapsuły lub specjalistycznych systemów (np. aerodynamicznych lub hamowania).

Jeśli masz pomysł i czas, żeby w ciągu 30 minut zaprezentować i przekonać do swojego pomysłu musisz się śpieszyć, bo termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 września 2015 roku. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie w źródle tego artykułu.

Hyperloop SpaceX

Powodzenia!

Regulamin i harmonogram konkursu

Wiecej na temat projektu znajdziesz w dokumencie Hyperloop Alpha

źródło: Hyperloop – The Official SpaceX Hyperloop Pod Competition via engadget