Apple Museum w Pradze już otwarte

Muzeum Apple’a w czeskiej Pradze, to największa prywatna kolekcja produktów firmy Apple.

Apple Museum Prague

W Pradze otwarto pierwsze największe muzeum z prywatną kolekcją produktów firmy Apple – Apple Museum. Po raz pierwszy można było odwiedzić muzeum w zeszły czwartek. Wśród eksponatów znajdują naprawdę białe kruki, e tym stare komputery Mac, urządzenia mobilne z systemem iOS (iPhone’y, iPady i iPody) i wiele więcej produktów, które firma Apple wypuściła w latach od 1976 do 2012 roku.

Muzeum Apple’a usytuowane jest w odrestaurowanym, zabytkowym budynku, a okna zewnętrzne Apple Museum zdobią cytaty ze Steve’a Jobsa, artystyczne kolaże z rozwiązań produktowych firmy, a także jeden z popularnych cytatów nieznanego autorstwa:

Trzy jabłka zmieniły świat. Pierwsze skusiło Ewę, drugie zainspirowało Newtona, a trzecie nadgryzione przez Steve’a Jobsa zostało dane światu.

Witryna Apple Museum w Pradze
Witryna Apple Museum w Pradze
Apple Mac z 1984 roku w Apple Museum
Apple Mac z 1984 roku dostepny w Apple Museum

Co można zobaczyć w Apple Museum w Pradze?

W Apple Museum można zobaczyć takie unikaty jak: komputer Apple Lisa, który jest jednym ze 100 000 egzemplarzy wypuszczonych do sprzedaży, Apple II, i kilka innych starszych komputerów Mac i NeXT Computer. W jednej z sekcji znajduje się nawet cała gama drukarek wyprodukowanych przez firmę Apple, kolejne iteracje PowerMaców, komputerów iMac, różne modele iBooków, PowerBooków i MacBooków.

Computer Apple II w Apple Museum w Pradze

Wśród perełek można obejrzeć mało znane akcesoria firmy Apple, takie jak chociażby aparat fotograficzny Apple, cały dział poświęcony wszystkim generacjom iPoda, w tym wydanie specjalne The Beatles z 2008 roku sprzedawany za 795 dolarów. Obejrzymy również wszystkie generacje iPhone’a i iPada, począwszy od oryginalnych modeli z 2007 i 2010 roku.Wszystkie modele znajdują się ułożone na specjalnych stołach z osią czasu.

Modele iPoda w Apple Museum Modele iPhone'a w Apple Museum

W muzeum dostępne są różne produkty, dokumenty, umowy i inne małe drobiazgi z czasów Steve’a Jobsa w Apple’u, NeXT Computer i firmie Pixar. Obejrzymy także pamiątki z wczesnego okresu życia Jobsa. Więcej zdjęć z pełnym asortymentem obrazów jest dostępny w serwisie Imgur (link podany w źródle artykułu) – polecam wszystkim, którzy nie będą mieli okazji wybrać się osobiście w najbliższym czasie do Pragi.

Według serwisu The Voice of Prague w muzeum wykorzystano 12 000 metrów okablowania komputerowego, które pomagali instalować studenci z Politechniki Czeskiej. Ponadto na miejscu znajduje się bistro, które obejmuje wszystkie surowe wegańskie potrawy, na cześć kultywowanej przez Steve’a Jobsa diety. Nie zabrakło także części przeznaczonej dla najmłodszych.

Muzeum Apple’a w liczbach:

  • 472 prywatnych eksponatów
  • 767 metrów kwadratowych przestrzeni, na której znajduje się wystawa
  • 12 000 metrów okablowania
  • wyjątkowy multimedialny przewodnik po muzeum w 8 językach
  • wszystkie eksponaty, to oryginalne produkty wyprodukowane przez firmę Apple
  • przychody są ofiarowane na cele charytatywne

Na oficjalnej stronie muzeum applemuseum.com w sekcji E-shop wkrótce będzie można zamówić specjalne pamiątki oraz w innej sekcji obejrzeć wycieczkę 3D po tym miejscu.

Co mozna zobaczyć w Apple Museum?

Gdzie znajduje się Apple Museum i ile kosztują bilety?

Muzeum znajduje się w Center of Pop Art w Pradze w Czechach usytuowane między Mostem Karola i Placem Wacława przy ulicy Husova 156.

Zwiedzanie możliwe jest codziennie między 10.00 a 22.00. Bilety do Muzeum Apple’a w Pradze można zakupić na stronie internetowej muzeum od 5 euro dla dzieci, 8 euro dla studentów i 11 euro dla dorosłych.

Zamierzasz wybrać się do muzeum Apple’a? Daj znać w komentarzach, jeśli byłeś, widziałeś – ja na pewno się wkrótce wybiorę i nie zawaham się podzielić wrażeniami.

Zobacz mapę dojazdu do muzeum:

źródło: oficjalna strona Apple Museum, zdjęcia pochodzą z serwisu Igmur – Apple Museum – Prague, The Voice of Prague – Apple Museum opens in Prague