Pierwsza strona WWW powstała 25 lat temu

Dokładnie 25 lat temu, 20 grudnia 1990 roku powstała pierwsza strona internetowa, stworzona przez pracownika CERN-u.

Tim Bernrs-Lee - twórca pierwszej strony internetowej

Pierwsza strona internetowa (WWW), którą 20 grudnia 1990 roku stworzył pracownik CERN-u Tim Berners-Lee skończyła właśnie 25 lat. Chodzi oczywiście o stronę: info.cern.ch – home of the first website

Pierwsza strona internetowa (WWW) z 20 grudnia 1990 roku

Strona nie była od razu dostępna w internecie, na początek została opublikowana w sieci CERN-u, właśnie 25 lat temu. Dopiero w sierpniu 1991 została upubliczniona i zawierała dokumenty hipertekstowe – znajdują się na niej informacje na temat komputera na którym została napisana oraz zdjęcia PC, pierwszego surfera oraz twórcy WWW.

Zobacz także: Pierwsza i najstarsza domena obchodzi 30 lat

Historia pierwszej strony internetowej

W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli do CERN-u projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web (WWW). Miał to być zbiór dokumentów hipertekstowych, który miał ułatwić pracę w CERN-ie. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy języka HTML i 1. stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 r. współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications. Wkrótce po ukazaniu się na rynku komercyjnej wersji przeglądarki, firma Netscape wydała zaawansowany Netscape Commerce S. (źródło: Wikipedia – Historia internetu)

CERN przez długi ukrywał stronę, w 2013 roku została odtworzona w oryginalnej formie w jakiej widziano ją po raz pierwszy i pod pierwotną domeną. Strona jest bardzo prosta i zawiera tylko tekst oraz hiperłącza – jak widać na powyższym screenie pomimo 25 lat istnienia świetnie radzi sobie na urządzeniach mobilnych. Strona oczywiście nie będzie aktualizowana ponieważ jest internetowym zabytkiem.

Pierwsza strona WWW CERN

Tim Berners-Lee, jako webserwer wykorzystał swój prywatny komputer NeXTCube (The Cube), który notabene stworzony został przez firmę NeXT, założoną przez Steve’a Jobsa.

Gdzie są i co robią twórcy pierwszej strony WWW w 2015 roku?

Sir Timothy Berners-Lee jest wciąż tak samo mocno zaangażowany w działalność związaną z internetem, jak wówczas, kiedy tworzył podwaliny stron internetowych. Z pochodzenia Brytyjczyk, z wykształcenia fizyk i programista, współtwórca i jeden z pionierów usługi WWW, obecnie jednej z najpopularniejszych usług internetowych. Uważany jest za twórcę WWW oraz autora pierwszej przeglądarki internetowej i serwera WWW. Od 1 października 1994 roku jest przewodniczącym Konsorcjum W3C.

W latach 1981-1984 pracował w Image Computer Systems Ltd nad kontrolą sprzętu w czasie rzeczywistym, oprogramowaniem graficznym i komunikacyjnym. W 1984 podjął ponownie współpracę z CERN, aby stworzyć rozproszony system kontroli i wymiany informacji w czasie rzeczywistym. Przede wszystkim zajmował się projektowaniem systemu dwukierunkowego wywoływania procedur (podwaliny HTTP).

W 1989 wystąpił z propozycją ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście – nazwanego World Wide Web.

Sir Tim Berners-Lee - twórca pierwszej strony WWW
Sir Tim Berners-Lee – twórca pierwszej strony WWW (zdjęcie: Wikipedia)

Dzisiejsi użytkownicy internetu to wielomiliardowa społeczność, która ciągle się powiększa. Coraz częściej informacje drukowane odsyłają odbiorców do informacji publikowanych w internecie. Dziękujemy panie Timie! Bez pana nie pisalibyśmy teraz tego newsa.

źródło: Engadget, Wikipedia, CERN