Zobacz w aplikacji otaczające Cię fale radiowe

Zobacz otaczające Cię sygnały i fale radiowe dzięki aplikacji mobilnej Architecture of Radio, działającej w rozszerzonej rzeczywistości.

Architecture of Radio - aplikacja mobilna

Czy można zobaczyć fale radiowe, które otaczają nas w każdym miejscu i o każdej porze? Dzięki niezliczonej liczbie routerów Wi-Fi, stacji bazowych (wież komórkowych) i satelitów GPS (nie wspominając o Bluetoothach i innych mniejszych urządzeniach bezprzewodowych) jesteśmy nieustannie atakowani morzem niewidzialnej energii.

Architecture of Radio to bardzo ciekawa aplikacja mobilna, która wizualizuje przepływ danych i fal radiowych w naszym zasięgu. Twórca aplikacji Richard Vijgen skorzystał z publicznej bazy danych ponad 7 mln wież komórkowych, 19 milionów routerów Wi-Fi i setki satelitów, aby stworzyć wizualizację niewidzialnych fal w tzw. rozszerzonej rzeczywistości (AR – z ang. augmented reality).

Wystarczy zainstalować aplikację na iPhone’ie lub iPadzie, uruchomić ją i skierować aparat w dowolnym kierunku, aby w czasie rzeczywistym obserwować sygnały radiowe w Twoim otoczeniu.

W rzeczywistości aplikacja niestety nie ma praktycznego zastosowania i nie może służyć jako czujnik lub miernik sygnałów. Jeżeli masz nadzieję, że dzięki Architecture of Radio znajdziesz „czyste obszary”, pozbawione sygnałów i promieniowania radiowego, to będziesz rozczarowany. Jest to jedynie projekt artystyczny, który wykorzystuje usługi lokalizacyjne i gigantyczną bazę danych sieci bezprzewodowych itp.

Aplikacja mobilna Architecture of Radio na iOS-a

Aplikacja została wystawiona w niemieckim centrum sztuki ZKM Center for Art and Media Karlsruhe, ale wszyscy chętni mogą wypróbować ją u siebie w domu. Aplikacja dostępna jest na razie tylko w App Storze za 2,99 euro na urządzenia z systemem iOS 9 lub nowszym. Uzytkownicy Androida będą mogli z niej korzystać na początku 2016 roku.

Pobierz w App Store

źródło: Engadget – See the radio waves constantly bathing you with this app przez Architecture of Radio