Połowa iPhone’ów działa pod nieaktualnym systemem

Pomimo, że Apple chwali się 87-proc. udziałem systemu iOS 8 to mimo wszystko ponad połowa użytkowników iPhone’ów ma zainstalowaną starszą wersję niż iOS 8.4.

Od długiego czasu panuje mit, że produkty Apple’a są bardziej bezpieczne niż urządzenia konkurencji działające pod innym systemem np. Androidem. Po części stwierdzenie jest prawdziwe pod warunkiem, że mamy zainstalowaną najnowszą wersję iOS-a i wyeliminujemy zminimalizujemy najbardziej zawodny czynnik, czyli błędy człowieka podczas używania urządzenia.

Aby uchronić się, a raczej nasze urządzenia mobilne przed różnego rodzaju programami typu malware, należy regularnie aktualizować oprogramowanie do najnowszych wersji. Mowa tutaj nie tylko o samym systemie operacyjnym, ale także o aktualizacjach aplikacji mobilnych.

Na początku tego lata pojawiła się luka-bug Stagefright, którą hackerzy mogli wykorzystać do wysłania wiadomości tekstowej i włamania się do prawie 1 mld telefonów z systemem Android. Od tego czasu Google obiecało wydawać raz na miesiąc poprawki zabezpieczeń dla systemu Android. Chociaż Google zobowiązało się aktualizować Androida regularnie, to i tak nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa ze względu zbyt wielu partnerów produkcyjnych, którzy muszą wypchnąć poprawki przez rozdrobniony ekosystem Androida.

Udział wersji systemu iOS na świecie (2015)

Na podstawie danych zebranych z tysięcy smartfonów ze 150 krajów przez firmę Hanley wynika, że około połowa iPhone’ów działających w sieciach korporacyjnych posiada nieaktualną wersję systemu iOS. Oznacza to, że połowa użytkowników iPhone’a, nadal pracuje pod starszymi wersjami mobilnego systemu operacyjnego Apple’a niż iOS 8.4. Dane zostały zebrane w kwietniu tego roku.

Fragmentacja wersji systemu iOS:

  • iOS 8.4 (iOS 8.4.1): 50%
  • iOS 8.3: 19%
  • iOS 7.1-7.1.2: 12%
  • iOS 8.1 – 8.1.3: 11%
  • iOS 8.2: 4%
  • iOS 6.1 i starsze: 4%

Zobacz także: Udział systemów mobilnych iOS i Android we wrześniu 2015

źródło: Fortune – Apple’s lost generations: Half of iPhones run outdated versions of iOS