Udział systemów mobilnych iOS i Android we wrześniu 2015

We wrześniu, system Android Lollipop zainstalowany był na 21% wszystkich urządzeń z systemem Android, a iOS 8 na 87% wszystkich urządzeń z iOS-em.

Udział wersji systemów iOS i Android we wrześniu 2015 roku

Google zaktualizowało dzisiaj statystyki udziału poszczególnych wersji mobilnego systemu operacyjnego Android. System Android Lollipop zainstalowany jest już na 21% urządzeń z systemem Android. To pierwszy raz kiedy Lollipop przekroczył próg 20%. Pierwsze 10% przeskoczył w czerwcu tego roku.

W obliczeniach uwzględniono instalacje zarówno Androida 5.0 i Androida 5.1, ponieważ obie te wersje są nazwane Lollipop. KitKat wciąż prowadzi z 39,2% instalacji, następne są trzy iteracje Androida Jelly Bean, które łącznie stanowią 31,8% udziału w rynku. Następnie jest duża przepaść do Gingerbread z 4,1% i Sandwich Ice Cream z 3,7%. W zestawieniu wciąż utrzymuje się Froyo z 0,2%.

Należy pamiętać, że w zestawieniu nie ma starszych wersji Androida ponieważ statystyki pochodzą z nowego sklepu Google Play, który jest kompatybilny z systemem Android 2.2 i nowszymi. Nie pokazano także wersji z udziałem mniejszym niż 0,1%.

W przypadku systemu iOS nie ma zaskoczenia. Wciąż prowadzi iOS 8 z 87% udziałem wśród urządzeń z systemem Apple’a. Następny jest iOS 7 z 12% udziałem w rynku. Pozostałe wersje stanowią ok. 2%. Procenty nie sumują się do 100% ponieważ liczby zostały zaokrąglone „w górę”.

Prawdopodobnie już jutro do zestawienia dojdzie system iOS 9, który powinien mieć jeszcze lepsze przyjęcie niż poprzedni system.

źródło: App Store DistributionDashboards Android Developers