Prawie co 3. urządzenie z Androidem to fablet

Zobacz udział różnej wielkości tabletów i smartfonów według mobilnego systemu operacyjnego (iOS vs. Android).

Według Flurry Analytics, w marcu 2015 roku, aż 36 procent aktywnych urządzeń z systemem Android  to fablety (phablety), w porównaniu do zaledwie 4 proc. urządzeń tej wielkości  z systemem iOS. Różnica wynika z tego, że Apple ma tylko jeden model fabletu – iPhone 6 Plus o przekątnej ekranu 5,5 cala, którego sprzedaż rozpoczęła się we wrześniu zeszłego roku.

Może zająć trochę czasu zanim duże smartfony z iOS-em będą stanowiły większość urządzeń w tym torcie. Od czasu wprowadzenia tych dwóch urządzeń, iPhone 6 jest wybierany przez użytkowników 2,75 razy częściej wybierany niż iPhone 6 Plus. Wśród użytkowników z iOS-em smartfon o przekątnej wyświetlacza 4,7 cala jest wciąż popularniejszy niż większy brat fablet.

Aby lepiej zrozumieć wpływ fabletu Apple’a iPhone 6 Plus, Flurry wraz z Yahoo przeanalizowało 1,6 miliarda urządzeń każdego miesiąca, aby zbadać do zbadania wykorzystania przez rozmiar ekranu. Aby uprościć analizę, analitycy skupili się na najpopularniejszych modelach, które stanowią 87 proc. wszystkich sesji w marcu 2015 roku.

Urządzenia zostały sklasyfikowane ze względu na rozmiar przekątnej wyświetlacza w następujący sposób:

RODZAJROZMIAR EKRANU
małe smartfony (np. większość Blackberry)3,5 cala lub mniejsze
średnie smartfony (np. iPhone)między 3,5 a 4,9 cala
phablety lub fablety (np. Galaxy Note)między 5 a 6,9 cala
małe tablety (np. Kindle Fire)między 7 a 8,4 cala
tablety (np. iPad)powyżej 8,5 cala

Udział aktywnych urządzeń wg rozmiaru ekranu (iOS vs. Android)

Udział aktywnych urządzeń mobilnych wg rozmiaru ekranu (iOS vs. Android)
Udział aktywnych urządzeń mobilnych wg rozmiaru ekranu (iOS vs. Android)

Liczba modeli fabletów z Androidem bardzo wzrosła w ciągu ostatnich 2 lat. W 2013 roku fablety stanowiły tylko 10 proc.smartfonów z systemem Android. Do 2015 roku udział fabletów wzrósł  prawie trzykrotnie do 27 proc. w dużej mierze kosztem średnich smartfonów. Producenci urządzeń mobilnych z systemem Android coraz bardziej zwiększają rozmiary ekranu, wprowadzając coraz więcej modele smartfonów.

Obecnie 20 proc. wszystkich aktywnych urządzeń (z systemem iOS i Android łącznie) to fablety, w porównaniu z zaledwie 3 proc. dwa lata temu. Trend wzrostowy rynku fabletów ciągle posuwa się do przodu i póki co nic nie wskazuje na to, że miałoby być inaczej.

źródło: Flurry Analytics – The Phablet Revolution