Samsung Galaxy S6 stanieje o 28% w ciągu pół roku

Cena nowego smartfona Samsung Galaxy S6 znacząco spadnie o 28% w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenia go na rynek.

aktualizacja 19 marca 2015:

Długie czekanie na oficjalną polską cenę nowych modeli z serii Galaxy S wreszcie dobiegło końca. Dziś po południu na polskim profilu Samsunga na Twitterze opublikowano pierwsze dane na ten temat.


Klienci pragnący nabyć Samsunga Galaxy S6 z 32 GB pamięci muszą przygotować się na wydanie 2 999 zł. Według poniższej prognozy idealo cierpliwość się opłaca – wystarczy poczekać z zakupem zaledwie pół roku, by zaoszczędzić ponad tysiąc złotych. Po upływie sześciu miesięcy cena tego modelu wynieść może niespełna 1 850 zł. Z doświadczenia idealo wynika, że cena rynkowa smartfona już w ciągu pierwszego miesiąca niższa jest od ceny sugerowanej przez producenta. Oznacza to, że oszczędność przy zakupie urządzenia po sześciu miesiącach może być wyższa od spodziewanych 28% względem podanej dziś ceny sugerowanej.

Zakładając podobny rozwój ceny modelu Galaxy S6 Edge, przewiduje się, że cena tego smartfona w wariancie z 32 GB pamięci może spaść z 3 599 na około 2 200 zł.

Prognoza spadku ceny Samsunga Galaxy S6

Porównywarka cen idealo prognozuje spadek ceny Samsunga Galaxy S6 wynoszący 28%. To już oficjalne: 1 marca, o godzinie 18.00, w przeddzień rozpoczęcia tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie, odbędzie się konferencja „Unpacked”, podczas której zaprezentowany zostanie kolejny model flagowego smartfona Samsunga, Galaxy S6.

Zobacz także: Samsung Galaxy S6 i Galaxy S Edge już 1 marca

Jak to zwykle bywa przed premierą kolejnych tak bardzo oczekiwanych przez konsumentów produktów, od wielu tygodni po sieci krąży wiele plotek i niepotwierdzonych informacji na temat nowego modelu z serii Galaxy S. Często usłyszeć można, że smartfon ten wyposażony zostanie w 20-megapikselowy aparat i wyświetlacz w rozdzielczości Quad HD. Sugeruje to także pierwsza zapowiedź wideo, w której Samsung promuje swój nowy produkt słowami „Great Vision. A unique view”.

Spadek cen smartfonów Samsung Galaxy
Spadek cen smartfonów Samsung Galaxy (S2, S3, S4, S5, S6)

Wciąż nie wiadomo, od kiedy Galaxy S6 dostępny będzie w sprzedaży i jaka będzie jego cena, lecz w Internecie znaleźć można wiele spekulacji na ten temat. Według najczęściej spotykanej opinii, smartfon pojawi się na rynku na przełomie marca i kwietnia, zaś jego najprostszy wariant kosztować ma około 3 150 zł. Mimo tych niejasności, już teraz możliwa jest prognoza ceny Galaxy S6. Porównywarka idealo kolejny raz zanalizowała rozwój cen poprzednich modeli z serii Galaxy S i postanowiła przeprowadzić prognozę ceny spodziewanego niebawem smartfona.

Jak można zauważyć w analizie idealo, kształtowanie się ceny poszczególnych modeli z serii Galaxy S na ogół wykazuje podobną tendencję do relatywnie szybkiego spadku po rozpoczęciu sprzedaży. Każdy kolejny model w ciągu pierwszego miesiąca tanieje coraz bardziej. Podczas gdy cena modelu Galaxy S2 notowała relatywnie wolny i regularny spadek, w przypadku jego następców wyraźna różnica w kosztach zauważalna była dopiero po dwóch lub trzech miesiącach. Do tej pory najgwałtowniejszy spadek ceny miał miejsce w przypadku Galaxy S4, który już w ciągu jednego kwartału dostępny był za równowartość 81% ceny wyjściowej.

Cena zaprezentowanego w zeszłym roku smartfona Galaxy S5 zmniejszyła się o około jedną czwartą w przeciągu pół roku. Podobny los spotkać może także jego spodziewanego następcę: Opierając się na przedstawionej powyżej analizie rozwoju cen można prognozować, że nowy model po trzech miesiącach od rozpoczęcia sprzedaży będzie tańszy o 17%. Sześć miesięcy po pojawieniu się na rynku Samsung Galaxy S6 może natomiast kosztować zaledwie 72% swojej ceny początkowej.

Przypisy:

  1. Ceny uwzględnione w powyższym badaniu opierają się na danych dotyczących wskaźnika kliknięć na idealo – za każdym razem, kiedy użytkownik klika dany produkt, jego aktualna cena zostaje zapisana. Na podstawie każdego zapisanego kliknięcia w danym miesiącu porównywarka cen idealo obliczyła średnią cenę modeli Samsung Galaxy S2, S3, S4 i S5. Ponieważ użytkownicy idealo najchętniej wybierają wariant z pamięcią wewnętrzną 16 GB, to właśnie on został uwzględniony w naszym badaniu.
  2. Cena wyjściowa Galaxy S2 bazuje na średnich cenach zapisanych dla wszystkich kliknięć tego produktu na idealo w maju 2011. Cena wyjściowa Galaxy S3 bazuje na średnich cenach zapisanych dla wszystkich kliknięć tego produktu na idealo w czerwcu 2012. Cena wyjściowa Galaxy S4 bazuje na średnich cenach zapisanych dla wszystkich kliknięć tego produktu na idealo w maju 2013. Cena wyjściowa Galaxy S5 bazuje na średnich cenach zapisanych dla wszystkich kliknięć tego produktu na idealo w kwietniu 2015.

źródło: informacja prasowa Idealo