Ile osób korzysta z Twojego urządzenia?

Coraz więcej nowych technologii znajduje stałe miejsce w naszym życiu, w wielu domach nasze urządzenia są dzielone z innymi domownikami, zobacz jak to wygląda w ujęciu globalnym.

Wzrost popularności smartfonów i tabletów, nie uśmierci bardzie tradycyjnych urządzeń takich jak komputer czy laptop. Sytuacja wygląda tak, że urządzenia mobilne są dodatkowym sprzętem w naszym domu, stajemy się coraz bardziej multiplatformowi i dzielimy nasze urządzenia z innymi domownikami.Daleko jeszcze do rezygnacji z niektórych punktów dostępu do internetu na rzecz innych.

Powstanie mniejszych, przenośnych urządzeń wywiera wyraźny wpływ na to, kiedy i gdzie używamy komputerów i laptopów, ale mają one cały czas ważne miejsce wśród naszych sprzętów. Pozostaną ważne nawet wtedy, gdy przyzwyczaimy się do korzystania z jeszcze szerszej gamy urządzeń łączących się z siecią – np. z konsol do gier czy inteligentnych telewizorów (smart TV).

Badanie GlobalWebIndex obala jeszcze jeden mit, który jest dzisiaj coraz częściej powtarzany. Chodzi o traktowanie urządzeń mobilnych (tabletów i smartfonów) jako o wiele bardziej osobistych niż komputery stacjonarne i laptopy, a tym samy że są łatwiejsze do śledzenia, aby zrozumieć indywidualne zachowania online.

Ile osób korzysta z Twojego urządzenia?

Kliknij na powyższą grafikę, aby zobaczyć ją w lepszej rozdzielczości.

Zobacz także nasze inne wykresy i infografiki w dziale mobiGRAFIKA.

Jak łatwo zauważyć, w porównaniu z innymi urządzeniami, telefony komórkowe i smartfony są o wiele rzadziej dzielone z innymi użytkownikami. Ale prawie jedna czwarta osób korzystających z mobilnego internetu powiedziała, że co najmniej jedna osoba regularnie korzysta z ich telefonu. To bardzo ważne, ponieważ wyniki te potwierdzają, że nie można traktować jednego smartfona jako jednego użytkownika!

Ponadto, tablet to jedyne urządzenie, z którego najczęściej korzystają także inne osoby z naszego otoczenia. Tylko 44% użytkowników tabletów nie dzieli się nim z innymi, co czyni to urządzenie jeszcze mniej osobiste niż komputery stacjonarne i laptopy.

Analizując kim są osoby dzielące się swoimi urządzeniami, można wyjaśnić niektóre z tendencji. Starsi użytkownicy są nieco mniej skłonni do dzielenia się tabletami, podczas gdy osoby o niższych przychodach częściej udostępniają swój telefon/smartfon. Różnice te nie są duże ale można je zauważyć.

A jak to wygląda u Was? Którymi urządzeniami dzielisz się z co najmniej jedną osobą?

 

Znacznie bardziej wyraziste trendy pojawiają się, jeśli weźmiemy pod uwagę stan związku i sytuację rodzinną. Na obu urządzeniach (smartfonach i tabletach). Jeśli ktoś ma więcej dzieci, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie współdzielił swój tablet i smartfon. Podobnie ci, którzy są w związkach. W ramach gospodarstw domowych, tablet jest częściej wspólnym urządzeniem, niż osobistym.

Co istotne, to czy dane urządzenie jest wspólne, czy jesteśmy jedyną osobą, która z niego korzysta zależy również od kraju. Użytkownicy z krajów w których internet staje się coraz bardziej popularny, częściej dzielą się urządzeniami z innymi, szczególnie jeśli chodzi o telefony komórkowe.

źródło: GlobalWebIndex – 15 Trends for 2015: The most important stories from 2014, the biggest trends to watch in 2015