Korona Ziemi w Polsce dzięki interaktywnej technologii

W niedzielę 15 lutego o godzinie 14:00 w Zawoi odbędzie się uroczyste otwarcie innowacyjnego Centrum Górskiego Korona Ziemi. Dzięki zastosowaniu pionierskiego oprogramowania opartego o technologię iBeacon każdy zwiedzający może wziąć udział w interaktywnej wyprawie po najwyższych szczytach naszego globu. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które będzie dostępne dla zwiedzających od 16 lutego.

Centrum Górskie Korona Ziemi

Unikalny system zaprojektowany przez firmę Androbit pozwolił stworzyć ekspozycję, która wyprzedza ludzką wyobraźnię. Tradycyjne zbiory, wśród których znajdują się m.in. pamiątki z wypraw odbywających się w „złotej erze polskiego himalaizmu” zostały wsparte oprogramowaniem zapewniającym najwyższy poziom rozrywki i dużą dawkę wiedzy. Materiały dostępne są na urządzeniach przenośnych i stołach dotykowych.

Cały system jest bardzo intuicyjny. Sieć nadajników Estimote rozmieszczona na eksponatach zdalnie komunikuje się z urządzeniami przenośnymi. Informacje wyświetlają się automatycznie po zbliżeniu się do interesującego nas miejsca. Są to filmy, zdjęcia, schematy i opisy związane z danym eksponatem. Dzięki takiej formie przekazu użytkownik może poznawać górską florę i faunę, poznać strukturę geologiczną poszczególnych masywów i sylwetki pierwszych śmiałków zdobywających najwyższe szczyty.

Przygoda dla najmłodszych, skarbnica wiedzy dla pasjonatów

Centrum Górskie Korona Ziemi

Odwiedzając wystawy i muzea większość z nas widzi tylko przedmioty, nie znając ukrytej w nich historii. A często to właśnie kryjące się za nimi niesamowite opowieści mogą sprawić, że zwiedzanie stanie się niezapomnianą przygodą. – mówi Marian Bruliński z Androbit. Dzięki zastosowaniu technologii iBeacon Centrum Górskie Korona Ziemi stało się miejscem, w którym historia spotyka się z nowoczesnością, a osiągalne dla większości z nas jedynie w marzeniach górskie szczyty odkrywają swoje najskrytsze tajemnice. – dodaje.

Do dyspozycji odwiedzających Centrum są aż cztery interaktywne wyprawy – od pasjonującej, pełnej wrażeń eskapady dla najmłodszych, po trasę zaprojektowaną z myślą o poszukujących rzetelnej wiedzy pasjonatach gór. Dzięki temu każda wizyta może być inna, a odwiedzający może zobaczyć to, co naprawdę go interesuje.

Androbit – Centrum Górskie Korona Ziemi

Mount Everest i McKinley pod jednym dachem w Polsce  

Istotną część ekspozycji stanowią realistyczne makiety wszystkich szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi. Każdy z nich ma swojego opiekuna – wybitnego himalaistę, wspinacza lub podróżnika. Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zostali patronami Mount Everestu, jako pierwsi zimowi zdobywcy najwyższej góry świata. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua – znajduje się̨ pod opieką Martyny Wojciechowskiej.

Dzięki makietom można na własne oczy przekonać się, jak wielki jest najwyższy szczyt świata, Mount Everest i porównać go z naszymi rodzimymi Beskidami.

Makiety mierzą od 150 do 300 cm, a każda z nich waży ponad 200 kg. Wszystkie powstawały przez ponad rok w znanej krakowskiej pracowni Brulo. Wykonane zostały z tworzyw sztucznych, żywic i materiałów pochodzenia organicznego. Szczególny nacisk położony został na odzwierciedlenie rzeczywistej struktury skał, charakterystycznej roślinności i przebiegu tras wspinaczkowych. Każda góra oświetlona jest w sposób naśladujący naturalne światło słoneczne. Wszystkie te elementy sprawiają, że często trudno odróżnić je od prawdziwych zdjęć lotniczych.

Centrum Górskie Korona Ziemi

Największa, mierząca niemal 4 metry wysokości makieta stanie przed budynkiem Centrum. Składa się ona z dwóch części, które po rozsunięciu ukazują przekrój geologiczny ziemi. To niesamowita atrakcja, która daje szansę na jedyną w swoim rodzaju podróż do wnętrza globu.

Androbit – pionierzy komercyjnego wykorzystania technologii iBeacon w Polsce, jeden z pierwszych w Polsce dostawców rozwiązań mobilnych wykorzystujących technologie bluetooth low energy oraz iBeacon. W oparciu o autorskie produkty firma dostarcza klientom narzędzia wspierające sprzedaż i marketing, a także rozbudowane platformy dla branży rozrywkowej i edukacyjnej.

źródło: informacja prasowa