Informacje o zdrowiu w Grafie Wiedzy

Google rozszerzy Graf Wiedzy o informacje medyczne na smartfonach, tabletach i komputerach.

Zapytaj Google'a w 3 krokach

Przychodzi mi na myśl od razu cytat z filmu Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?, który doskonale można parafrazować w odniesieniu do najnowszego projektu medycznego w wyszukiwarce Google.

– Każdy w życiu ma jakieś marzenie, czegoś pragnie, o czymś myśli, coś co lubi, co chciałby jeszcze raz zobaczyć, usłyszeć… Pani Walentyna Wnuk jest salową od wielu wielu lat. Co pani chciałaby najbardziej usłyszeć? – Piosenkę Pana Kor… Koracza O Zdrowiu bym chciała najbardziej wyszukać. – Tak się szczęśliwie składa, że mamy Pana Koracza na sali!

I tak się szczęśliwie składa, że Google wyszuka nie tylko dla pani Walentyny Wnuk i nie tylko piosenkę pana Koracza O zdrowiu, ale wiele innych informacji związanych ze zdrowiem w związku z rozszerzeniem Grafu Wiedzy o informacje medyczne.

Ale teraz już zupełnie na poważnie: lekarstwem na pytania zadawane wyszukiwarce Google na temat zdrowia i chorób  mają być rozszerzone i wiarygodne informacje zdrowotne w Grafie Wiedzy.

Co to jest Graf Wiedzy (Knowledge Graph)?

Zobacz na poniższym wideo, czym jest Graf Wiedzy od Google’a.

Informacje na temat zdrowia w wyszukiwarce Google na komputerze i urządzeniach mobilnych

Pomyśl, kiedy ostatni raz wyszukiwałeś informacji na temat zdrowia lub chorób? Może słyszałeś o diecie bezglutenowej i zapytałeś aplikację mobilną Google Now: Co to jest celiakia? Może współpracownik uścisnął Ci rękę, a później okazało się, że miał różowe oczy, więc zacząłeś szukać frazy „różowe oczy” i czy jest to zaraźliwe?

Pytania związane ze zdrowiem, to 1 na 20 wyszukiwań w wyszukiwarce Google. Każdy z nas zanim pójdzie do doktora tak robi, choć wiadomo, że internet nas nie wyleczy i nie jesteśmy w stanie sami postawić diagnozy, a mimo wszystko najpierw googlujemy objawy…

Niemniej Google pracuje nad tym, abyśmy mogli znaleźć rzetelne informacje na temat zdrowia szybciej i łatwiej.

Informacje medyczne w Grafie Wiedzy
Informacje medyczne w Grafie Wiedzy

W ciągu najbliższych dni fakty medyczne zaczną pojawiać się w Grafie Wiedzy w amerykańskiej wersji wyszukiwarki Google. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć typowe objawy i sposoby leczenia, a także szczegółowe informacje na temat dolegliwości związanych ze schorzeniem. Wyniki wyszukiwana będą dostępne w wyszukiwarce internetowej i aplikacji mobilnej Google’a. Niektóre zapytania będą opatrzone wysokiej jakości dokładnymi ilustracjami wykonanymi przez licencjonowanych ilustratorów medycznych. Dzięki takiej podstawowej wiedzy pochodzącej z Google’a będziesz mógł szybciej udać się do odpowiedniego lekarza, będziesz wiedział jakie zadać mu pytania i jakie zrobić badania.

Google pracowało z zespołem lekarzy, aby starannie skompilować i zweryfikować takie informacje. Wszystkie zebrane fakty są oparte na rzetelnej wiedzy klinicznej lekarzy i wysokiej jakości źródeł medycznych w całej sieci, a informacje zostały dokładnie sprawdzone przez lekarzy w Google i Mayo Clinic.

Pamiętaj drogi hipochondryku!

To nie znaczy, że wyniki wyszukiwania Google zastąpią prawdziwą poradę lekarską! Różne objawy mogą być podobne i bez konsultacji i badań nie jesteś w stanie wyleczyć się sam na podstawie nawet tak obszernych informacji jakie znajdziesz w Google’u!

Prezentowane w Grafie Wiedzy informacje mają posłużyć Ci jedynie jako wskazówka z  jakimi specjalistą z danej dziedziny należy się skonsultować, aby prawidłowo zdiagnozować chorobę i wybrać najodpowiedniejsze dla Ciebie leczenie!

Na początek funkcja zostanie wdrożona w ciągu najbliższych dni w Stanach Zjednoczonych (w języku angielskim). W dłuższej perspektywie, ma pojawić coraz więcej informacji o różnych schorzeniach w różnych językach świata.

Z dedykacją dla wszystkich szukających informacji „o zdrowiu”, aby nie musieli szukać innych niż poniższa:

źródło: Google Blog – A remedy for your health-related questions: health info in the Knowledge Graph