UE chce wprowadzić standard wtyczki

Prawodawcy Unii Europejskiej opracowują prawo, które może zmusić Apple do zmiany standardu wtyczki Lightning.

lightning wadaptery
Adaptery Lightning

W zeszłym tygodniu prawodawców Unii Europejskiej przygotowali projekt ustawy, która zmusi wszystkich producentów telefonów komórkowych, aby stosowali wspólny standard dla ładowarek, które będą pasowały do dowolnego urządzenia. Projekt może być przegłosowane przez Parlament Europejski już w marcu 2014 roku.

Podczas gdy dla posiadaczy wielu różnych urządzeń to wielka wygoda, dla niektórych producentów, w tym dla Apple’a może to być ogromny cios. Urządzenia Apple’a bowiem wykorzystują niestandardową wtyczkę Lightning we wszystkich produktach z iOS-em.

Yahoo News informuje:

Projekt może zostać przegłosowany przez parlament UE już w marcu 2014 r. Jeśli ustawa zostanie przyjęta każdy kraj członkowski będzie miał dwa lata na transpozycję przepisów do prawa krajowego.  Producenci tacy jak Apple i Samsung będą miały o rok więcej na wdrożenie zmian, czyli najwcześniej w 2017 roku zmiany te wejdą w życie.

Rynek telefonów komórkowych jest oczywiście globalny, więc wpływ zmian wprowadzonych w Unii Europejskiej będzie miał szerzej idące skutki, gdyż producenci będą niechętni do produkcji różnych wersji swoich telefonów do różnych rynków.

Apple wprowadziło 9-pinowe złącze Lightning w zeszłym roku wraz z premierą iPhone’a 5, piątej generacji iPoda touch, czwartej generacji iPada i iPada mini. Zmiana miała na celu zmniejszyć długie złącze 30-pinowe.

Inne zmiany zawarte w projekcie ustawy, to między innymi nowe przepisy zmuszające producentów do rejestracji swoich produktów przed wprowadzeniem ich na rynek. Podobny program funkcjonuje już w Stanach Zjednoczonych, gdzie FCC (Federal Communications Commission) musi zatwierdzić produkty przed wypuszczeniem do sprzedaży.

Czy za 3 lata będziemy mieli jeden standard złącza i wystarczy nam jedna ładowarka do wszystkich urządzeń? Czy za 3 lata będziemy używać kabli do ładowania? Pewnie nie, ale standardy to standardy. Znając Apple’a wcale nie będzie chciał mieć wtyczki jak Android czy Windows Phone, zamiast złącza Lightning czeka nas zapewne ładowanie bezprzewodowe AirCharging [sic!]. Przepisy unijne też mogą przyczyniać się do rozwoju technologii :)

źródło: iDownloadBlog