Chrome już wkrótce ochroni Twoją sieć domową przed cyberatakami

Nowa technologia będzie skanować próby połączeń z urządzeniami sieciowymi i zatrzymywać wszelkie podejrzane działania.

Chrome z ochroną sieci domowej przed cyberatakami

Przeglądarka Google Chrome wkrótce będzie wyposażona w nową funkcję blokującą złośliwe próby włamań do Twojej sieci domowej. Przeglądarka sprawdzi źródło połączeń z witryną, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do urządzeń. Po udostępnieniu nowa funkcja będzie jedynie ostrzegać użytkownika o podejrzanym połączeniu i prawdopodobnie docelowo będzie automatycznie blokować takie ruchy.

Przeczytaj też: Strony w Chromie powinny ładować się szybciej po aktualizacji „Bezpiecznego przeglądania”

Ponieważ przeglądarki internetowe pełnią najczęstszą rolę portalu między Tobą a internetem, muszą być wyposażone w mechanizmy obronne uniemożliwiające hakerom dostania się do Twojego komputera lub sieci. W związku z tym Google intensyfikuje swoje działania, czyniąc przeglądarkę Chrome jeszcze bezpieczniejszą.

W nadchodzącej aktualizacji przeglądarka Google Chrome będzie mogła wykrywać i blokować próby włamań, gdy ktoś niepowołany będzie próbował uzyskać dostęp do sieci docelowej i zainfekować inne urządzenia.

Nadchodząca funkcja cyberbezpieczeństwa w przeglądarce Google Chrome

Jak podano na stronie Chrome Platform Status, w przyszłej aktualizacji zostanie dodana nowa funkcja, która przeprowadzi szybkie sprawdzenie przed zezwoleniem witrynie na dostęp do urządzeń sieciowych. Jeśli witryna spróbuje połączyć się z urządzeniem w Twojej sieci domowej, Chrome sprawdzi, czy żądanie pochodzi z bezpiecznego źródła i czy urządzenie docelowe umożliwia tego typu połączenia. Jeśli zostanie to prawidłowo wdrożone, powinno to uniemożliwić hakerom dotarcie do urządzeń w sieci domowej za pośrednictwem strony internetowej.

Jednak ta funkcja może w efekcie blokować legalne, pożądane połączenia, a nie tylko te złośliwe. W związku z tym Google najpierw wdroży tę technologię w trybie testowym, podczas którego będzie mogła wykryć te połączenia i wyświetlić ostrzeżenie, zamiast je całkowicie blokować:

(…) kontrole mają na celu ochronę sieci prywatnej użytkownika. Ponieważ ta funkcja działa w trybie „tylko ostrzeżenia”, nie odrzucamy żądań, jeśli którakolwiek kontrola zakończy się niepowodzeniem. Zamiast tego w DevTools zostanie wyświetlone ostrzeżenie, aby pomóc programistom przygotować się na nadchodzące rozwiązanie.

Gdy wszystkie błędy zostaną usunięte, a programiści ulepszyją swoje aplikacje, aby działały z nową technologią, Google prawdopodobnie pozwoli, aby technologia zaczęła blokować te połączenia. Warto jednak zawsze przeglądać strony mądrze i używać dobrego programu antywirusowego, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Chrome Platform Status | XDA Developers
grafika tarczy w kształcie domku wykorzystana we wpisie pochodzi z Depositphotos