Huawei zdradziło szczegóły na temat HarmonyOS NEXT

Huawei twierdzi, że jądro mobilnego systemu operacyjnego HarmonyOS NEXT jest 3 razy wydajniejsze niż Linux.

HarmonyOS NEXT firmy Huawei

Huawei zaprezentował samodzielnie opracowany system operacyjny o nazwie HarmonyOS NEXT. Podczas wydarzenia poświęconego rozwojowi dyrektor generalny opisał system operacyjny jako w pełni niezależny z pełnym stosem platformy AI. Prezes stwierdził także, że jądro Harmony jest trzykrotnie wydajniejsze od Linuksa.

Zobacz też: Xiaomi HyperOS (z nowym logo) ma być dostępny na ponad 100 urządzeniach

Huawei HarmonyOS NEXT to kolejna wielka rzecz od chińskiego producenta elektroniki użytkowej. Jak opisuje Yu Chengdong, dyrektor generalny Huawei Consumer Business Group: „To prawdziwy system operacyjny, a nie skórka na Androida”. Dyrektor generalny wyjaśnił dalej, że system operacyjny nie działa na systemie Linux ani Unix.

Zamiast tego HarmonyOS NEXT wykorzystuje samodzielnie opracowane jądro Harmony, które według Huawei jest trzy razy bardziej wydajne pod względem pamięci niż rdzenie Linuksa. Firma twierdzi, że system operacyjny wykorzystuje „heterogeniczny, natywny” mechanizm, dzięki czemu system operacyjny jest w stanie zapewnić płynność działania.

Oprócz wydajności HarmonyOS NEXT stawia także na bezpieczeństwo. Podczas wydarzenia Huawei opisał, że nowy system operacyjny ma trzy certyfikaty bezpieczeństwa najwyższego poziomu z zabezpieczeniami na poziomie jądra. Jest także wyposażony w funkcje sztucznej inteligencji na urządzeniu, dzięki czemu może konkurować z niestandardowymi implementacjami Androida innych wiodących marek.

Ogólnie rzecz biorąc, głównym celem Huawei w przypadku HarmonyOS NEXT jest zaoferowanie systemu operacyjnego zorientowanego na prywatność, zoptymalizowanego pod kątem płynnej obsługi. Dzięki niemu firma uwolni się także od amerykańskich technologii, na których opierała się w systemie operacyjnym smartfonów Huawei.

Wydajność systemu HarmonyOS NEXT firmy Huawei
Wydajność systemu HarmonyOS NEXT firmy Huawei

Oczywiście musimy poczekać i zobaczyć, czy Huawei naprawdę spełni swoje obietnice dzięki HarmonyOS NEXT. System operacyjny znajduje się obecnie w fazie podglądu deweloperskiego, a stabilne wdrożenie zaplanowano na czwarty kwartał 2024 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Huawei Central | Notebookcheck