Safari kończy dziś 20 lat!

Safari to najszybsza i według mnie najlepsza przeglądarka internetowa, jaką kiedykolwiek stworzono dla komputerów Mac.

20 lat przeglądarki Safari

Dziś mija 20. rocznica wprowadzenia przez współzałożyciela Apple’a, Steve’a Jobsa, przeglądarki Safari na komputery Mac na targach Macworld Expo 2003 w San Francisco. Firma Apple reklamowała wówczas Safari jako „najszybszą przeglądarkę internetową, jaką kiedykolwiek stworzono dla komputerów Mac” – i według mnie żadna inna przeglądarka nie dorównuje jej do dzisiaj.

Apple powiedziała, że oryginalna wersja Safari ładowała strony ponad trzy razy szybciej w porównaniu z Internet Explorerem Microsoftu na Macu. W ramach pięcioletniej umowy między Apple’em a Microsoftem, Internet Explorer był domyślną przeglądarką Maca od 1998 roku do wydania systemu OS X Panther z Safari w październiku 2003 roku.

„Safari to najszybsza przeglądarka na komputerze Mac i przewidujemy, że wielu uzna ją za najlepszą przeglądarkę, jaką kiedykolwiek stworzono” — powiedział Jobs w komunikacie prasowym ze stycznia 2003 roku. „Przywracamy innowacyjność w tej kategorii, dzięki pierwszej zupełnie nowej przeglądarce stworzonej od wielu lat”.

W styczniu 2003 roku udostępniono publiczną wersję beta przeglądarki Safari dla systemu OS X Jaguar, z kluczowymi funkcjami, takimi jak silnik renderujący WebKit zapewniający szybsze przeglądanie, funkcje wyszukiwania Google zintegrowane bezpośrednio z paskiem narzędzi, ulepszone zarządzanie zakładkami, opcjonalne blokowanie wyskakujących okienek, prostszy proces pobierania plików i nie tylko.

Mobilna wersja Safari została wydana na iPhone’a w 2007 roku i na iPada w 2010 roku. Przeglądarka nadal korzysta z WebKit na wszystkich platformach Apple’a.

Safari zostało ostatecznie przyćmione przez przeglądarkę Google Chrome, która została wydana w 2008 roku i jest obecnie najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie dla wszystkich komputerów PC i Mac.

Niemniej jednak Apple twierdzi, że Safari pozostaje najszybszą na świecie przeglądarką komputerową i średnio o 50% szybciej ładuje często odwiedzane strony internetowe niż Chrome na Macu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Macrumors | Apple