Big Tech z dużymi spadkami w 2022 roku

Podsumowując 2022 rok, wyraźnie widać jak dużo najwięksi giganci technologiczni stracili na giełdowej wartości.

Zmiany wartości cen akcji wybranych amerykańskich spółek technologicznych w 2022 roku
Zmiany wartości cen akcji wybranych amerykańskich spółek technologicznych w 2022 roku

Po latach niesłabnącego wzrostu, który zamienił każdego członka tzw. grupy GAMAM (dawniej GAFAM) w firmy warte biliony dolarów, rok 2022 stał się rokiem rozliczeń dla branży technologicznej i jej akcjonariuszy. Mając lepsze wyniki niż rynek od lat, nawet przez większą część ostatnich dwóch dekad, giganci technologiczni ściągnęli ze sobą rynek w dół w zeszłym roku.

Zobacz też: Giganci technologiczni z rekordowymi zyskami w 2Q 2021

Podczas gdy Apple, Microsoft i Alphabet radziły sobie znacznie gorzej niż cały rynek w 2022 roku, odnotowując spadek kursu ich akcji odpowiednio o 27, 29 i 39 proc. to Amazono aż o połowę a Meta o prawie dwie trzecie. Ci ostatni nawet wypadli z klubu wartego biliony dolarów, pozostawiając Apple, Microsoft i Alphabet wraz z gigantem energetycznym Saudi Aramco w znamienitym kręgu.

Wysoka inflacja, podwyższone stopy procentowe i duża niepewność makroekonomiczna odbijają się na perspektywach wzrostu spółek technologicznych, których wysokie wyceny często opierają się na obietnicach przyszłych zysków, a nie na bieżących wynikach.

Na przykład Apple i Microsoft nadal mają się dobrze, ale inwestorzy nie są już pewni, czy mogą nadal rozwijać się w tempie, jakiego oczekują akcjonariusze. W międzyczasie Alphabet i Meta wpadły w szersze spowolnienie reklamowe, przy czym ten ostatni pogarsza sprawę kosztownym metaverse. Wreszcie, Amazon stara się nadążyć za wzrostem związanym z pandemią, jednocześnie starając się zarządzać rosnącymi kosztami i perspektywą spowolnienia wydatków konsumenckich.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista