Giganci technologiczni z rekordowymi zyskami w 2Q 2021

Choć firmy technologiczne GAFAM studzą optymizm swoich inwestorów, to w ostatnim kwartale odnotowały nawet dwukrotnie wyższy zysk niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Zyski firm technologicznych GAFAM za 2Q 2021 roku

W miniony czwartek Amazon był ostatnią z pięciu dużych amerykańskich firm technologicznych, która poinformowała o swoich zarobkach za trzy miesiące zakończone w czerwcu 2021 roku. I podobnie jak pozostałe cztery firmy GAFAM, Amazon odnotował kolejny rekordowy kwartał, mimo że nie spełnił oczekiwań Wall Street pod względem sprzedaży i prognoz na III kwartał. Behemot handlu elektronicznego odnotował wzrost sprzedaży netto o 27 procent do 113 miliardów dolarów w ciągu ostatnich trzech miesięcy, częściowo równoważąc spowolnienie w podstawowej działalności e-commerce, dzięki silnemu wzrostowi w segmentach chmury i reklamy.

Podczas gdy dyrektor finansowy Brian Olsavsky szybko zauważył, że spowolnienie wzrostu rok do roku wynikało głównie z wyjątkowo dobrych wyników spowodowanych blokadami w drugim kwartale 2020 roku, akcje Amazona nadal spadały po tym ogłoszeniu.

Facebook i Apple również zaoferowały skromne wskazówki w tym tygodniu, ostrzegając inwestorów, że przebojowe stopy wzrostu osiągnięte w ciągu ostatnich 15 miesięcy nie mogą być utrzymane w nieskończoność, to jednak w wynikach big tech za II kwartał nie było żadnych oznak słabości.

Cała grupa GAFAM, czyli Google, Apple, Facebook, Amazon i Microsoft, odnotowała w czerwcu wzrost zysków, ponieważ „Big Tech” nadal czerpie korzyści ze stymulującego wpływu pandemii na reklamę online, e-commerce i wydatki konsumenckie.

Jak pokazuje powyższy wykres, każda z pięciu firm pobiła swój poprzedni rekord zysku za drugi kwartał, a Apple, Alphabet i Facebook prawie podwoiły swój poprzedni rekord!

źródło: Statista