Elon Musk zmienia zdanie i decyduje, że jednak kupi Twittera

Ciężko już teraz powiedzieć, czy to ostateczna decyzja, ale chyba Musk przeliczył co mu się bardziej opłaca i jednak chce zapłacić 44 mln USD za Twittera.

Akcje Twitter z 5 października 2022 r. - po zmianie decyzji Muska w sprawie kupna firmy
Akcje Twitter z 5 października 2022 r. – po zmianie decyzji Muska w sprawie kupna firmy

Z wiszącym nad głową pozwem Twittera przeciwko Elonowi Muskowi (i krzyżowymi skargami Muska), które mają trafić do sądu za niecałe dwa tygodnie, najbogatszy człowiek na świecie (z majątkiem netto prawie 248 miliardów dolarów) dokonał gwałtownej 180-stopniowej zmiany decyzji i mówi, że chce kontynuować zakup Twittera za 44 miliardy dolarów, po 54,20 dolarów za akcję. Musk miał nadzieję wycofać się z umowy, gdy Twitter nie mógł z satysfakcją udowodnić, że mniej niż 5% użytkowników Twittera to boty.

Jak można sobie wyobrazić, akcje Twittera poszybowały w górę na giełdzie nowojorskiej, osiągając 52 USD (+9,46 USD lub 22,24%). Twitter musi jeszcze zaakceptować zmianę zdania Elona i chce dodać warunki do umowy, aby upewnić się, że Musk nie wycofa się ponownie. Według The New York Times, Twitter otrzymał list od dyrektora Tesli, w którym wyraził zainteresowanie dotrzymaniem warunków pierwotnej umowy, a firma twierdzi, że ma zamiar sfinalizować transakcję.

Akcje na Twitterze gwałtownie rosną po tym, jak Musk zdecydował się na zaoferowanie firmie 54,20 USD za akcję.

Musk złożył poprawiony 13D wskazując, że posiada 73,12 miliona akcji Twittera lub 9,6% firmy. Obecna wycena tych akcji wynosi ponad 3,8 mld USD. Raport 13D złożony przez zespół Elona mówi: „Osoba Zgłaszająca (Musk) zamierza przystąpić do zamknięcia transakcji przewidzianej w Umowie o połączeniu z 25 kwietnia 2022 r., na warunkach i z zastrzeżeniem warunków w niej określonych oraz w oczekiwaniu na otrzymanie wpływów planowanego finansowania dłużnego, pod warunkiem, że Sąd Kancelarii w Delaware natychmiast zawiesi powództwo.”

Musk ma złożyć zeznania pod przysięgą podczas dwóch posiedzeń zaplanowanych na czwartek i piątek w Austin w Teksasie. Szukając powodu, aby wyjaśnić zwrot Elona, ​​Ann Lipton, profesor nadzoru korporacyjnego w Tulane Law School, powiedziała: „Wydaje mi się, że zdał sobie sprawę, że spory sądowe nie układają się dobrze z jego strony”.

Twitter mógłby poprosić Trybunał o pomoc w nadzorowaniu finalizacji transakcji. Firma może również poprosić Muska o zapłatę dziennej opłaty odsetkowej od 13 września, kiedy to udziałowcy Twittera zatwierdzili transakcję. Aby pomóc zapłacić za transakcję, Musk sprzedał w kwietniu akcje Tesli za 8,5 miliarda dolarów. W następnym miesiącu zebrał 7 miliardów dolarów od różnych inwestorów. Morgan Stanley i inne banki inwestycyjne zadłużają się na 13 miliardów dolarów i pozostają w gotowości, by dostarczyć pieniądze do kwietnia.

Jeśli Musk kupi Twittera, zapowiedział, że powita Donalda Trumpa z powrotem na platformie

Na wypadek, gdyby część pieniędzy, które zebrał od partnerów kapitałowych, nie pojawiła się, Musk sprzedał w sierpniu kolejne 7 miliardów dolarów akcji Tesli. Przed wycofaniem się z umowy Elon powiedział inwestorom, że do 2025 roku może pozyskać na Twitterze do 500 milionów użytkowników dziennie i pomóc mu wygenerować 13,2 USD rocznego przychodu. W lipcu ubiegłego roku Twitter miał 238 milionów aktywnych użytkowników dziennie na całym świecie. Przez 12 miesięcy kończących się 30 czerwca 2022 r. Twitter zebrał 5,23 miliarda dolarów przychodu.

Musk powiedział również, że jeśli kupi Twittera, powita z powrotem byłego prezydenta Donalda Trumpa, który został na stałe wyrzucony z platformy kilka dni po tym, jak zwolennicy Trumpa zaatakowali Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Trump założył własną platformę o nazwie Truth Social, ale aplikacja nie zapewnia Trumpowi takiej widowni, jaką cieszył się, gdy korzystał z Twittera. Były prezydent powiedział jednak, że jeśli Musk kupi Twittera, i tak nie reaktywuje swojego konta – pożyjemy – zobaczymy.

Tymczasem dyrektor generalny Twittera Parag Agrawal nie odniósł się do nieoczekiwanego obrotu wydarzeń, ale generalny radca prawny Twittera Sean Edgett wysłał e-mail do pracowników i powiedział: „Będę nadal informował Was o ważnych aktualizacjach, ale w międzyczasie dziękuję za cierpliwość”. Według najnowszego doniesienia Timesa transakcja może zostać zamknięta w ciągu kilku tygodni.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: