Mapy Google i Booking to liderzy mobilnej turystyki w Polsce

Według danych Spicy Mobile Mapy Google i Booking.com to zdecydowani liderzy w zestawieniu aplikacji turystycznych, bez których Polacy nie wyobrażają sobie wakacyjnych wojaży.

Ikony aplikacji mobilnych Mapy Google i Booking.com

Z biurem podróży czy samodzielnie? Organizacja wyjazdu wakacyjnego, zwłaszcza dla całej rodziny, jest dość dużym przedsięwzięciem. Przydatnym gadżetem okazuje się w tym przypadku telefon. Dostępne na rynku aplikacje turystyczne pozwalają bowiem zaplanować urlop szybko i bezpiecznie, bez konieczności wizyty w biurze podróży lub zabrania na wakacje papierowych map i ciężkich przewodników. Niektóre z aplikacji działają także w trybie offline, co pozwala na korzystanie z nich, gdy nie mamy dostępu do internetu lub gdy nie chcemy używać kosztownego roamingu. 

Które z aplikacji okazały się najpopularniejsze w tym sezonie? Odpowiedzi udzielają dane agencji Spicy Mobile, która monitoruje rynek aplikacji mobilnych pod kątem ich zasięgu, a także profilu demograficznego i aktywności użytkowników. Badanie ma formę pasywnego pomiaru, którym objęci są użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android.

Bezspornym liderem zestawienia i tym samym najpopularniejszą aplikacją turystyczną są Mapy Google. W lipcu z aplikacji korzystało 81% Polaków. Choć Mapy Google to przede wszystkim użyteczna nawigacja GPS, w aplikacji znajdziemy wiele funkcji, które przydają się podczas planowania urlopu. 

Aplikacją najczęściej stosowaną do rezerwacji noclegu jest Booking.com. W połowie sezonu wakacyjnego korzystało z niej ponad 17% użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Booking.com zajmuje drugie miejsce w rankingu aplikacji turystycznych pod względem zasięgu oraz liczby odsłon. Jak wynika z danych Spicy Mobile w lipcu aplikację otwarto ponad miliard razy! 

Kierowcom przydaje się aplikacja Yanosik. Ten mobilny asystent powiadamia o kontrolach prędkości, fotoradarach czy wypadkach. W lipcu zasięg aplikacji wyniósł 7,72%. Warto podkreślić, że to rozwiązanie zdecydowanie bardziej chwalą sobie mężczyźni niż kobiety. 

Niewiele mniejszą popularnością wśród użytkowników smartfonów cieszy się aplikacja Jakdojade.pl (7,18%). To przydatny mobilny rozkład jazdy, który pozwoli zaplanować podróż komunikacją miejską po każdym większym mieście. W aplikacji możemy znaleźć najszybsze lub najbardziej wygodne połączenie, a także kupić odpowiedni bilet.

Ci, którzy wybierają podróż koleją, najczęściej korzystają z Koleo (zasięg 3,79%). Aplikacja prezentuje aktualny rozkład jazdy pociągów oraz umożliwia zakup biletu kolejowego w telefonie. Jak przekazują jej twórcy, z Koleo korzysta regularnie ponad 1,5 miliona osób. 

W zestawieniu popularnych aplikacji turystycznych nie zabrakło też aplikacji linii lotniczych Ryanair. Z zasięgiem  na poziomie 2,41% okazała się być najpopularniejszą aplikacją umożliwiającą zaplanowanie podróży samolotem. Zasięg aplikacji innych linii lotniczych oraz wyszukiwarek lotów był już dużo niższy (Skyscanner – 1,16%, eSky  – 1,02%, Wizz Air – 0,86%). 

Wśród biur podróży liderem na smartfonach Polaków jest TUI. Aplikacja tego touroperatora umożliwia szybkie wyszukiwanie ofert wakacyjnych, a także łatwy dostęp do biletów i dokumentów podróży. W lipcu skorzystało z niej 2,32% użytkowników.

Dla miłośników sportu i turystyki powstała  z kolei aplikacja Traseo (zasięg w lipcu 1,76%). Ta mobilna baza ponad 130 tysięcy tras turystycznych oferuje praktyczną wyszukiwarkę polecanych wycieczek pieszych, rowerowych czy samochodowych w danej lokalizacji. Na mapach zaznaczone są nawet ścieżki, co ułatwia piesze wędrówki poza utartymi szlakami. Użytkownicy mogą też dzielić się z innymi własnymi trasami, robić zdjęcia i dodawać opisy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Spicy Mobile