WordPress 5.9 już dostępny dla wszystkich!

Dzięki najnowszej wersji systemu do zarządzania treścią WordPress 5.9 możesz łatwiej edytować całą witrynę.

WordPress 5.9

We wtorek 25 stycznia 2022 roku została wydana aktualizacja nowej wersji systemu do zarządzania treścią stron internetowych WordPress 5.9. Wraz z tym wydaniem pojawił się także pierwszy w historii WordPressa domyślny motyw oparty na blokach, który zapewnia zupełnie nowy sposób pracy z motywami.

Motywy blokowe dają szeroki wybór wizualnych opcji, od schematów kolorów i kombinacji krojów pisma po szablony stron i filtry obrazów — wszystko razem w interfejsie edycji witryny. Wprowadzając zmiany w jednym miejscu, można nadać motywowi Twenty Twenty‑Two taki sam wygląd i styl jaki ma marka lub inne witryny internetowe — lub spojrzeć na swoją witrynę całkiem inaczej.

Motyw Twenty Twenty‑Two jest automatycznie instalowany z systemem WordPress 5.9 i znajduje się wśród innych zainstalowanych motywów.

Twoja osobista paleta narzędzi czeka

Kiedy używamy któregokolwiek z nowych motywów, nie potrzeba już Konfiguratora. Zamiast tego wszystkie możliwości interfejsu stylów znajdują się w edytorze witryny. Podobnie jak w Twenty Twenty‑Two, tworzymy tam wygląd i styl swojej witryny za pomocą narzędzi, których potrzebujemy do pracy, w wygodnym interfejsie, który praktycznie ożywa w czasie używania.

Ulepszone style i nawigacja (WordPress 5.9)
Ulepszone style i nawigacja

Blok nawigacji

Nowy blok nawigacyjny daje możliwość wyboru: zawsze aktywne menu lub takie, które dostosowuje się do rozmiaru ekranu użytkownika. Cokolwiek zostanie stworzone, będzie dostępne do ponownego wykorzystania w dowolnym miejscu, w zupełnie nowym szablonie lub po zmianie motywu.

Jeszcze więcej ulepszeń i aktualizacji w systemie WordPress 5.9

  • Lepsza kontrola bloku — WordPress 5.9 zawiera nowe narzędzia typograficzne, elastyczne kontrolki układu i dokładniejszą kontrolę nad szczegółami, takimi jak odstępy, obramowania i nie tylko — aby pomóc uzyskać nie tylko wygląd, ale także połysk, który pokaże, że dbasz o szczegóły.
  • Moc wzorców — katalog wzorców WordPress jest domem dla szerokiej gamy wzorców blokowych stworzonych w celu zaoszczędzenia czasu i dodania podstawowych funkcji witryny. Można je edytować według własnego uznania. Potrzeba czegoś innego w nagłówku lub stopce motywu? Zamieniaj za pomocą kilku kliknięć. Dzięki prawie pełnoekranowemu widokowi, który pozwala zobaczyć drobne szczegóły, eksplorator wzorców ułatwia ich porównywanie i wybór tego, którego będą oczekiwać użytkownicy.
Lepsza kontrola bloków i wzorców
Lepsza kontrola bloków i wzorców (WordPress 5.9)
  • Odświeżony widok listy — w wersji 5.9 widok listy umożliwia przeciąganie i upuszczanie zawartości dokładnie tam, gdzie ma się znaleźć. Zarządzanie złożonymi dokumentami jest również łatwiejsze: proste kontrolki umożliwiają rozwijanie i zwijanie sekcji podczas tworzenia witryny — można dodać kotwice HTML do bloków, aby ułatwić użytkownikom poruszanie się po stronie.
  • Lepszy blok galerii — traktuj każdy obrazek w bloku galerii w ten sam sposób jak traktujesz go w bloku obrazka. Stylizuj każdy obrazek w swojej galerii inaczej niż następny (na przykład z różnym kadrowaniem lub bichromiami) lub spraw, aby były takie same. Zmieniaj układ za pomocą przeciągania i upuszczania.
Odświeżony widok listy (po lewej) i lepszy blok motywów (po prawej) – WordPress 5.9
Odświeżony widok listy (po lewej) i lepszy blok motywów (po prawej)

WordPress 5.9 dla programistów

  • Wprowadzenie do bloków motywów — nowy sposób tworzenia motywów: Motywy blokowe wykorzystują bloki do definiowania szablonów, które tworzą strukturę całej witryny. Nowe szablony i części szablonów są definiowane w HTML i korzystają z własnych stylów oferowanych w theme.json. Więcej informacji można znaleźć w notce deweloperskiej dotyczącej motywów blokowania.
  • Wiele arkuszy styli dla bloku — teraz można zarejestrować więcej niż jeden arkusz stylów na blok. Można użyć tego do współdzielenia stylów między wpisywanymi blokami lub do wczytywania stylów dla poszczególnych bloków, aby style były ładowane tylko wtedy, gdy blok jest używany. Dowiedz się więcej o używaniu wielu arkuszy stylów w bloku.
  • Blokowanie edycji na poziomie bloków — teraz można zablokować dowolny blok (lub kilka z nich) we wzorcu, po prostu dodając atrybut blokady do jego ustawień w block.json — pozostawiając resztę wzorca redaktorom witryny, aby mogli dostosować ich treści.
  • Przepisany blok galerii — wymienione powyżej zmiany w bloku Galeria są wynikiem prawie kompletnej przebudowy. Czy budowano wtyczkę lub motyw w funkcji bloku galerii? Koniecznie przeczytaj notę programistyczną dotyczącą zgodności bloków Galerii.

Dowiedz się więcej na temat nowych funkcjonalności w 5.9
Chcesz rozpocząć pracę z 5.9, ale nie wiesz, od czego zacząć? Odwiedź learn.wordpress.org, aby rozszerzyć zasoby o nowe funkcje w WordPressie 5.9.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: WordPress Polska